Hajdi Shiko më të madhe

Hajdi

Johanna Spyri RED0016

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

«Haidi» u publikua për herë të parë në vitin 1880. Është një rrëfim kasik për fëmijërinë dhe miqësinë dhe ka frymëzuar gjenerata të tëra fëmijësh në të gjithë botën.

Më shumë detaje

879 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Redona
ISBN 9789995637361

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Haidi është një vajzë të cilën e ka rritur tetoja e saj, Dete, pas vdekjes së prindërve të saj. Dete e dërgon Haidin te gjyshi i saj, i cili prej vitesh jeton gati i izoluar. Në fillim ai nuk e pëlqen mbërritjen e vajzës, por me kalimin e kohës vajza e vogël arrin të hyjë në zemrën e plakut.

Tre vjet më vonë, Dete do që ta marrë Haidin në Frankfurt, që të shoqërojë zonjushën invalide, Klara. Haidi kalon një vit me Klarën, por gjendja e saj shëndetësore rëndohet gjithmonë e më shumë. Për këtë arsye, mjeku i Klarës sugjeron që Haidi të kthehet në shtëpi te gjyshi i saj.

Heidi dhe Klara i shkruajnë shpesh njëra-tjetrës. Doktori i rekomandon edhe Klarës që të shkojë në mal te Haidi. Klara kalon një verë të mrekullueshme me Haidin dhe bëhet më e fortë, madje ajo arrin të ngrihet në këmbë duke i mrekulluar të gjithë.

Ishuj në qiell

«Ishuj në qiell» është një novelë e zhanrit fiksion e shkruar nga Artur Klark dhe e publikuar në vitin 1952. Është një nga punët e para dhe më pak të njohura të autorit.

Libri tregon historinë e Roi Malkolm, një i ri entuziast, i cili, në një kuic televiziv, fiton një udhëtim në një stacion hapësinor. Kështu, Roi i bashkohet ekuipazhit të stacionit.

Përgjatë librit ka detaje të vogla që sugjerojnë për ekzistencën e jetës në planete të tjera.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe135
ISBN 9789995637361
Titulli origjinalRedona
V. Bot2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha7 - 13 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiHesiona Avdiko