Letra nga Universi Shiko më të madhe

Letra nga Universi

Erin Entrada Kelly A-007323

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky roman është një zgjedhje e shkëlqyer për fëmijët e moshës 8-12 vjeçare, sidomos për lexim jashtë shkolle. Është një mënyrë argëtuese për t’i mbajtur fëmijët të angazhuar edhe kur nuk janë në klasë.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
ISBN9789928004901

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Vetëm një rastësi? Apo disa gjëra janë në dorë të fatit?

Ata nuk janë miq. Ata janë praktikisht të huaj.

Katër nxënësit e shkollës së mesme janë bashkuar në një mënyrë të pazakontë.

Brenda një dite, katër jetë ndërlidhen me njëra-tjetrën në mënyra të papritura. Virgjil Salinasi është i druajtur e zemërdhembshur dhe ndihet si i huaj në familjen e tij të çmendur pas sporteve. Valencia Samerseti, e shurdhër, është e zgjuar, trime, e vetmuar dhe pëlqen gjithçka të natyrës. Taori Tanaka është fatthënëse e vetëshpallur, e ndjekur kudo hap pas hapi nga motra e saj e vogël, Gena. Dhe Çet Bullensi, i cili dëshiron që fëmijët e çuditshëm të mos jenë aq të ndryshëm, në mënyrë që ai të përqendrohet te basketbolli.

Nuk janë shokë e shoqe, të paktën deri kur Çeti luan një rreng i cili bëhet shkak që Virgjili dhe derri i tij guineas ngecin në fund të një pusi. Kjo fatkeqësi i fut Taorin, Genën dhe Valencian në një kërkim epik të Virgjilit të zhdukur.

Me anë të fatit, zgjuarsisë e trimërisë dhe me pak ndihmë nga universi, bëhet i mundur një shpëtim, shpagimi i një talljeje dhe lindja e një miqësie.

REVIEWS

“Një roman magjepsës dhe intrigues.”

– Washington Post

“Një udhëtim mbi miqësinë dhe  lidhjeve të shumta që na bashkojnë.”

– Kirkus Reviews

“I mbushur me humor dhe shpresë, ky libër përcjell mesazhe qëndrueshmërie dhe vetëpranimi përmes akteve të thjeshta të guximit të përditshëm.”

– Publishers Weekly

“Kelly u jep këtë shpresë lexuesve të rinj: Secili prej nesh mund të zbulojë heroin tonë të brendshëm.”

– Shelf Awareness

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe200
ISBN9789928004901
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë