Te njohim iliret Shiko më të madhe

Te njohim iliret

Luan Përzhita BAT0040

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë Libra do të mësoni për jetën e ilirëve të lashtë, si ata prodhonin veglat e punës, shkrinin metalet, ndërtonin qytetet, anijet e shpejta, si punonin tokën dhe ruanin prodhimet bujqësore, si ishin veshjet e tyre etj.

Më shumë detaje

493 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789994380763

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ju në klasë të katërt do të mësoni historinë e bukur të popullit tonë, e cila është e mbushur plot me ngjarje. Faqet e para të historisë fillojnë me stërgjyshërit tanë: Ilirët. Libri Të njohim Ilirët do tju ndihmojë, që të plotësoni njohuritë tuaja mbi jetën e mbretërve ilirë dhe luftërat e tyre kundër pushtuesve të ndryshëm. Po ashtu do të njiheni me qytetet e bukura dhe të mëdha të Ilirisë: Dyrrahun, Apolloninë, Skodrën, Lisin, Bylisin dhe Buthrotin. Në këtë Libra do të mësoni për jetën e ilirëve të lashtë, si ata prodhonin veglat e punës, shkrinin metalet, ndërtonin qytetet, anijet e shpejta, si punonin tokën dhe ruanin prodhimet bujqësore, si ishin veshjet e tyre etj. Këtu do të mësoni se, nga ilirët ne kemi trashëguar gjuhën tonë shqipe, mikpritjen, besën, trimërinë dhe dashurinë për atdheun. - Autori 1. Vendi ku jetonin ilirët. Me emrin ilir në kohë të lashta, njihej popullsia që banonte në pjesën më të madhe të Ballkanit, buzë detit Adriatik dhe Jon. Në gjuhën e sotme shqipe ilir do të thotë i lirë. Vendi ku jetonin fiset e lashta ilire quhej Iliri, ndërsa banorët e saj ilirë. Në fillim popujt e tjerë të lashtë njihnin me emrin ilir vetëm ata që banonin buzë bregdetit Adriatik. Me vonë u zbuluan se shumë fise ilire jetonin edhe në vende të tjera të Gadishullit Ballkanik. Të gjitha këto fise ilire flisnin një gjuhë dhe kishin zakone të përbashkëta.

Të dhëna

Faqe64
ISBN9789994380763
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë