Cmim i reduktuar! Eneida Shiko më të madhe

Eneida

Virgjili A-007343

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Për dymijë vite, rrëfimi epik i arratisjes së Aeneas nga Troja, marrëdhënies fatkeqe të dashurisë me Dido, zbritjes së tij në botën e nëndheshme dhe historisë gjakatare pas ngritjes së Romës, ka elektrizuar audiencat në mbarë botën. Në fjalët e Virgjilit, rrugëtimi heroik i Aeneas, jo vetëm u dha romakëve dhe italianëve një ...

Më shumë detaje

5 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928354136

1 800 Lekë

-10%

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Për dymijë vite, rrëfimi epik i arratisjes së Aeneas nga Troja, marrëdhënies fatkeqe të dashurisë me Dido, zbritjes së tij në botën e nëndheshme dhe historisë gjakatare pas ngritjes së Romës, ka elektrizuar audiencat në mbarë botën. Në fjalët e Virgjilit, rrugëtimi heroik i Aeneas, jo vetëm u dha romakëve dhe italianëve një histori të bukur të origjinës, por krijoi plot tematika themelore të jetës dhe letërsisë Perëndimore, si për shembull rolin e detyrës dhe të sakrificës vetjake, vendin e dashurisë dhe të pasionit në jetën njerëzore, marrëdhënien ndërmjet artit dhe dhunës, tensionin midis emigrantëve dhe vendasve, si dhe mënyrën se si themelet ndërtohen shpeshherë mbi rrënojat e para- ardhësve. Përgjatë rrjedhës së historisë së Perëndimit, Eneida ka vërtetuar qëllimet tona më të mira e më të këqija dhe na ka detyruar të përballemi me mos- marrëveshjet tona më të thella.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe502
ISBN9789928354136
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiHenrik Lacaj