I fundmi i Kastrioteve Shiko më të madhe

I fundmi i Kastrioteve

Bedri Dedja A-007422

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani për fëmije "I fundmi i Kastriotëve" hedh drite mbi një ngjarje tragjike të historisë së Shqipërisë, e cila njihet shumë pak nga lexuesi shqiptar. Shkrimtari Bedri Dedja, duke u mbështetur në fabulën dhe subjektin e veprës me të njëjtin titull, shkruar nga Andon Frashëri, ndërtoi mbi skeletin e saj një vepër të re, se cilës i dha formën e romanit për fëmije.

Më shumë detaje

497 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928356468

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në vitin 1481, pasi u rrit e u bë burrë, Gjon Kastrioti vendosi të kthehej në Krujë për të organizuar një kryengritje, me dëshirën për të vazhduar bëmat e atit të tij, Skenderbeut të lavdishëm.

Si do të vijojnë përpjekjet e tij për ta çliruar Shqipërinë nga zgjedha turke, në rrethanat e reja që janë krijuar në vend, pesëmbëdhjetë vite pas vdekjes së të atit?

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe167
ISBN9789928356468
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë