Tregime të natyrshme dhe të mbinatyrshme Shiko më të madhe

Tregime të natyrshme dhe të mbinatyrshme

Carlos Fuentes BPS0060

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Carlos Fuentes (1928-2012) ka qenë ndër shkrimtarët më të shquar meksikanë të fundshekullit XX; autor romanesh, tregimesh, novelash dhe esesh. Në përmbledhjen me 15 tregime gjenden: "Aura", "Çak mol", "Pantera në xhaz", "Një shpirt i kulluar", "Vija e jetës", etj.

Më shumë detaje

52 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
Fletët290

1 000 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Carlos Fuentes (1928-2012) ka qenë ndër shkrimtarët më të shquar meksikanë të fundshekullit XX; autor romanesh, tregimesh, novelash dhe esesh.

Ndër vlerësimet e shumta, ai ka fituar çmime si "Romulo Gallego" (1977); "Cervantes" (1987); "Principe de Asturias" (1994), etj.

"Fuentes ka lënë një vepër të jashtëzakonshme, që është dëshmi elokuente e gjithë shqetësimeve të mëdha politike dhe realiteteve kulturore të kohës sonë."

-- Mario Vargas Llosa

"Romancieri më i madh i Meksikës."

-- Jorge Volpi

"Çdonjëri prej librave të tij është një orvatje për përgjigje, por pyetja rilind vazhdimisht pas çdo përgjigjeje. Qoftë edhe ta çoje nëpër mend ta përkufizoje do të ishte fodullëk... Unë thjesht do të spikas një nga karakteristikat e tij, e cila për mua është thelbësorja: pyetja e Fuentes-it, më shumë sesa për enigmën e pranisë së njeriut mbi Tokë, bën fjalë për natyrën dhe kuptimin, po aq enigmatik, të marrëdhënieve mes njerëzve."

-- Octavio Paz

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët290
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBajram Karabolli
VendodhjeTirane