I ri Estetika e letersise Shiko më të madhe

Estetika e letersise

Massimo Fusillo BPS0200

Libër i ri

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
ISBN9789928373113

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Viteve të fundit estetika dhe letërsia kanë përjetuar një periudhë transformimi të thellë: estetizimi i përhapur që karakterizon botën aktuale, imagjinarja që gjithnjë e më tepër merr trajtë pamore, revolucioni i studimeve kulturore ia kanë ripërcaktuar kufijtë. Ky vëllim tregon këtë ndërveprim kompleks, duke ndjekur këto tri shtigje: një panoramë historike të drejtimeve kryesore të estetikës letrare (estetika para estetikës; nga revolucioni romantik te modernizmi; pas modernitetit); verifikim në terren i pjesës historike përgjatë boshteve kryesore që përbëjnë komunikimin letrar (autor, zhanër, tekst, lexues); në fund, një hartë të fjalëve-kyç të estetikës bashkëkohore e konceptuar në formën e një guide në ndihmë të lexuesit.

Të dhëna

Faqe274
ISBN9789928373113
Titulli origjinalEstetica della letteratura
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEldon Gjikaj