Cmim i reduktuar! Dialogë për matematikën Shiko më të madhe

Dialoge per matematiken

Alfred Rényi DK0013

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Është vështirë të gjesh një vepër tjetër që, në kaq pak faqe sa kanë Dialogët; të krijojë një përfytyrim të përgjithshëm të saktë për matematikën dhe për disa probleme partnere të zhvillimit dhe të mundësive të saj.

Më shumë detaje

499 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 136 29 9

540 Lekë

-10%

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

17 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Dialogë për matematikën dhe "Letra për probabilitetin" vlerësohen si dy perla të çmuara, ndër më të bukurat, në thesarin e letërsisë popullarizuese matematike. Është vështirë të gjesh një vepër tjetër që, në kaq pak faqe sa kanë "Dialogët"; të krijojë një përfytyrim të përgjithshëm të saktë për matematikën dhe për disa probleme partnere të zhvillimit dhe të mundësive të saj. Forma e dialogut, e zgjedhur prej autorit dhe e përdorur me një stil brilant, është një gjetje e goditur; nëpërmjet saj përcillet dialektika e përplasjes së dyshimeve, hamendjeve, kundërshtimeve dhe e detyron lexuesin të ndjekë si pjesëmarrës virtual dhe me një frymë tërë rrjedhën e zhvillimit të bisedës deri në zbatimin e së vërtetës. "Letra për probabilitetin" ka si bosht konceptin e probabilitetit që qëndron në themel të matematikës së "çuditshme" të rastësisë. Si kuadër kohor i trajtimit janë vitet e ngjizjes së tij, çka është veçanërisht me vlerë për formimin matematik të brezit të ri. Si petk i përmbajtjes është zgjedhur forma e letërkëmbimit, që është një lloj "dialogu në largësi"; prandaj artistikisht "Letrat" kanë një lidhje organike me "Dialogët". Ky libër është interesant për shtresa të gjera të tjera lexuesish, por është shumë instruktiv për nxënësit e studentët dhe posaçërisht i dobishëm për mësuesit e matematikës.

Të dhëna

ISBN978 9928 136 29 9
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiAleko Minga