Gjama e erës Shiko më të madhe

Gjâma e eres

Erenestina Gjergji Halili BZ0024

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Gazetarja dhe pedagogia e dramës shqipe eksperimentoi dyherë me këtë libër: së pari provoi poezinë, dhe së dyti eksploroi gjuhën e nanës, gegnishten dhe arriti të kthehej në ngjarjen më të goditur në panairin e librit 2016. Libri i saj shënoi rekorde në shitje, por njëherësh, ai mori vlerësime nga kritika, duke u konsideruar ndër vëllimet poetike më të mira të viteve të fundit

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Buzuku
ISBN9789951082570

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autorja është në kërkim të diamanteve antrologjike të zonës së Mbishkodrës; me një gjuhë dialektore të asaj treve.

THANË PËR LIBRIN

Më gjeti edhe mua me vjershat e Erenestinës, si Darën e Ri me të bijën e Lalës, që e çoi “në monë e shkuom”. Janë të bukura, plot me gdhenj e gjurmë të një etnografie të foluri të hershme, gati të harruar. Poetja gërmon në foplklorin e zonës dhe sjell së andejmi motive e leksematikë shumë të bukur. Një ikje ekzotike “larg rrëmijës e rrëmetit” apo një sprovë për të këndellur sende “rrëgjata”, por që kanë vlerë të madhe, pikërisht si gjetjet e hershme në zbulimet arkeologjike..

Prof. Gjovalin Shkurtaj

Në historinë tonë, në kujtesnë tonë vetjake e kolektive, më së lehti hyhet me gjuhën. Me poezinë e saj, Erenestina Gjergji Halili nuk shkruan histori, as të veten e as të popullit të saj, ajo ndriçon artistikisht, zbërthgen e kuptimëson gjendje që lidhgen me ngjarje dhe fakte. Ajo nuk e ka paraqitur Dukagjinin e vet në lashtësinë e në të sotmen e tij fizike e gjuhësore, por ai i ka shërbyer si bazë e formësimit të botës së saj të pasur artistike

Prof. Shefkie Islami

Erenestina Gjergji Halili duke u personifikuar si Era, na e solli në strukturë kompakte librin Gjama e eerës që nis me N’t’mjellun e sos me N’t’korrun. Në një farë forme sekush sjell një kumt në lirikën e tij por kumti i Erenestinës i jep zë Erës, Dheut e Gjamës

Adem Gashi

Autorja ka komentuar vëllimin e saj me poezi në një emision, të cilin e gjeni më poshtë:

Të dhëna

Faqe98
ISBN9789951082570
Viti i Botimit2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim