I ri Atdheu Shiko më të madhe

Atdheu

Fernando Aramburo A-004172

Libër i ri

495 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789928176318

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Ditën që ETA njofton se i ka lënë armët, Bitori niset për në varrezë që t'i tregojë varrit të të shoqit, Çatos, vrarë nga terroristët, se ajo ka vendosur të kthehet në fshatin ku kanë banuar.

A mund të bashkëjetojë me ata që e ngacmonin para dhe mbas atentatit që i shkatërroi jetën asaj dhe familjes?

A do të mund ta mësojë kush ishte njeriu me kapuç që i vrau të shoqin një ditë me shi, duke u kthyer nga puna?

Sadoqë ajo shkon fshehurazi, prania e Bitorit e prish qetësinë e rreme të fshatit sidomos të komshijes, Mirenit, mikja e saj e ngushtë dikur dhe nëna e Joshe Marit, një terrorist i burgosur për të cilin Bitori ka dyshimet më të tmerrshme.

Çfarë ndodh midis këtyre dy grave?

Çfarë ka treguar jeta e bijve dhe e burrave të tyre, aq të lidhur në të ka uarën?

Me sfilitjet e fshehura dhe me bindjet e palëkundshme, me plagët dhe me veprimet e guximshme, historia e fuqishme e jetëve të tyre para dhe mbas kraterit që hapi vdekja e Çatos, na thotë se, në një komunitet të shkatërruar nga fanatizmi politik, është e pamundur të harrosh dhe është e nevojshme të falësh.

VLERESIME
"Një roman thjesht i përkryer...një shembull i letërsisë së madhe."

- La Vanguardia

"Një tension rrëfimi që arrin të mbahet nga fillimi në fund. Një libër i jashtëzakonshëm.”

-El Diario Vasco

"Pa asnjë dyshim, një nga romanet më të mira të viteve të fundit."

-ABC

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe640
ISBN9789928176318
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBashkim Shehu