I ri Une jam nje macok Shiko më të madhe

Une jam nje macok

Natsume Soseki A-000744

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Pas Kokoro, vjen një tjeter roman nga mjeshtri i madh i letersise moderne japoneze. Ky është një libër me një stil tërheqës dhe futet deri në qelizën e një shoqërie vanitoze..

Më shumë detaje

490 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928063120

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

E shkruar nga viti 1905 kryevepra satiro komike e Natsume Sõsekit, “Unë jam një maçok”, është një satire e marrëzisë së shoqërisë japoneze të klasës së mesme të lartë gjatë epokës Meiji.

Ai është një maçok me zgjuarsi të rrallë, artikulim dhe aftësi të habitshëm që vijon me aventurat e tij në një botë absurde dhe të lodhshme për kotelet, e zhytur dhe e humbur nga komentet dhe marrëzitë dhe e njerëzve që e rrethojnë.

Ngjarjet e romanit janë vendosur në Tokio, para Luftës së Parë Botërore.

Personazhi kryesor, maçoku (që në të vërtetë është vetë autori) endet nëpër lagje dhe mbledh biseda e histori të ndryshme. Ai ironizon pronarin e tij, marrëdhënien që ai ka me bashkëshorten, fqinjët apo studentët, duke i përshkruar në situata tepër qesharake dhe alegorike shpesh here ku roman perceptohet si një libër fund e krye i përshkruar nga humori i zi. ...dhe nëse nuk jeni të kujdesshëm gjatë leximit, mund ta konstatoni veten si pjesë e subjektit të këtij libri, si një histori e mrekullueshme e satirës shoqërore, vëzhguar nga sytë e mprehtë të një maçoku.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe684
ISBN9789928063120
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgim Doksani
RomanKomik