I ri Andej balte, ketej ere - Balada Arbërore Shiko më të madhe

Andej balte, ketej ere - Balada Arbërore

Petrit Ruka A-006001

Libër i ri

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928320131

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

"Kur vallë arrin një vepër arti të të bëjë të përlotesh? Mund të jenë edhe ca legjenda, ca balada të rirrëfyera me mjeshtëri të lartë, rrëfime që i ke dëgjuar e lexuar dhjetra herë më parë, por këtë radhë me një vargëzim të përkryer,

shtrirë nëpër libër me një frymëzim nga ata të lartët , ku një poet kapërcen gjithçka që të ka mrekulluar më parë dhe të shfaqet shtatë pëllëmbë më lart"" Pëllumb Kulla.                                                                                                      Bashkë me 14 balada të tjera, Petrit Ruka sjell në këtë libër edhe “Nëntë vjet e nëntë ditë” me të gjitha “takëmet” e hershme të trashëguar nga shtëpia e saj fisnike arbërore.Vargjet plot shkëlqim poetik si kallëpe ari, stivosur nëpër strofa si ndër paletat e hekurta të kasafortave të thesarit, të lëbyrin sytë me dritën e tyre, të mehin frymën me pasurinë që përmbajnë në vetvete.."

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe293
ISBN9789928320131
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë