Agim Shiko më të madhe

Agim

Eli Vizel BOT0035

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Libri "Agimi" është një meditim mbi kompromisin, justifikimin dhe sakrificat që bën një njeri kur i merr jetën një tjetër njeriu. I pushtuar nga horrori i të kaluarës dhe dilemat shqetësuese të së tashmes, Elisha - një burrë i ri hebre, i mbijetuar i Holokaustit - lufton me fajin, fantazmat dhe Zotin, ndërsa pret orën kur duhet të kryejë ekzekutimin.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
ISBN9789928000415

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Gjatë një nate tipike të Palestinës nën sundimin britanik, Elisha i ri mediton për vrasjen që duhet të kryejë në mëngjes. Elisha, i mbijetuar i Aushvicit dhe Buhenvaldit, ka humbur gjithçka, përfshi edhe familjen, mësuesin e Kabalës dhe një pjesë të fëmijërisë. I vendosur në Paris ku kërkon të kuptojë të pabesueshmen gjatë kurseve të filozofisë në Universitetin e Sorbonës, rekrutohet nga Gadi, emisari i një grupi terrorist sionist, i cili synon të dëbojë britanikët nga vendi që e cilëson si djepin kombëtar të popullit hebre. Elisha anëtarësohet në këtë grup dhe merr pjesë në operacione terroriste, duke urryer armikun e duke u rreshtuar kështu në anën e kundërt të judaizmit tradicional... Tani, ka ardhur dita që ai vetë të kryejë një vrasje të vërtetë...

Të dhëna

Faqe125
ISBN9789928000415
RedaktoriAristea Mima Shvarc
Viti i Botimit2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEdvin Shvarc