Silvia Shiko më të madhe

Silvia

Gerard de Nerval A-003421

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Silvia” cilësohet si një himn për dashurinë e paarritshme dhe përshkruhet ngan jë stil i kthjellët dhe lirik.

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Arka e Noes
ISBN9789928463920

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Silvia është shkruajtur në periudhën e fundit të jetës së Gerard de Nerval, dhe qe ndër librat e adhuruar të Proustit, Gracq dhe Eco. Novela rrëfen për dashurinë e personazhit kundrejt tre grave (Silvia, Adriana dhe Aurelia) të cilat i dëshiron të tre pa mundur të zgjedhë, e ndaj në fund i humbet të treja.

Historia nis kur një paragraf gazeta e zhyt në kujtimet e rinisë personazhin dhe njëkohësisht rrëfyesin e historisë. Perspektiva duket sikur zhvendoset mbrapa dhe midis të kaluarës e të tashmes, kështu që lexuesi asnjëherë nuk mund të jetë i qartë nëse zëri i personazhit është një ngjarje e së kaluarës që i përkasin kujtesës së tij, apo të së tashmes që janë duke i ndodhur.

REVIEW

Leximi i Silvës më lë të pështjelluar. Më vonë mësova se me Prustin kish ngjarë e njëjta gjë” – Umberto Eco

Të dhëna

Faqe62
ISBN9789928463920
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiFeride Papleka