I ri Cmim i reduktuar! Dublineska Shiko më të madhe

Dublineska

Enrique Vila-Matas A-007374

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nje roman befasues, qe sjell nje perceptim brilant per boten permes artit, - shkruar me mjeshtri te rralle, fale perdorimit te regjistrave te ndryshme te ironise. Ky roman perkthehet nga gjitha origjinale nga Erion Karabolli dhe hidhet ne qarkullim nga shtepia botuese Arka e Noes

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Arka e Noes
ISBN9789928468635

1 080 Lekë

-10%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Samuel Riba do të mbushë 60 vjeç. Si një prej botuesve më të suksesshëm të Barcelonës, ai ka botuar shumë prej shkrimtarëve më të rëndësishëm të breznisë së tij.

Por befas përfshihet nga një atak paniku i nxitur me gjasë edhe prej lënies së alkoolit, po aq sa edhe prej shqetësimit mbi të ardhmen e librit.

Në kërkim të një shpërqendrimi të ri, i lind mendimi të kryej një udhëtim në Dublin, një qytet të cilin nuk e ka shkelur kurrë por për të cilin shumë vite më parë ka parë një ëndërr që nuk i hiqet nga kujtesa.

Kësisoj, bind disa prej miqve të tij të shkojnë në Bloomsday dhe të përshkojnë rrugët në të cilat zhvillohen ngjarjet e Uliksit të James Joyce.

Por ndërsa shkojnë për të kremtuar dhe mbajtur ligjëratën e tyre në funeralin e librit dhe të epokës së Gutenbergut, një figurë e mistershme shfaqet në varrezë, që i ngjason mbrojtësit të Joyce: Samuel Beckett-it.

A është njëmend Beckett, apo është shkrimtari gjeni për të cilin Riba ka shpenzuar gjithë jetën duke e kërkuar? Teksa i mëshon kësaj pyetjeje, ai shenjon vdekjen dhe zbulimet qartësuese mbi jetën.

VLERËSIME

“Një shkrimtar që s’ka të dytë në peizazhin e romanit spanjoll”

– Roberto Bolaño

“Vepra e Vila-Matas më ka lënë një përshtypje trandëse. Jam i magjepsur prej humorit të tij, prej diturisë së jashtëzakonshme që ka për të gjitha llojet e letërsisë, prej dhembshurisë që ka për shkrimtarët dhe prej mospasjes drojë për të ngritur argumente në letërsi që t’i bëjë mandej pjesë të asaj që shkruan”

– Paul Auster

“Me gjasë, figura letrare më domethënëse e letërsisë bashkëkohore”

– Joanna Kavenna, New Yorker

“Tejet original; sa i qartë, po aq edhe qesharak”

– The Guardian

“Enrique Vila-Matas ka qenë pioneri i një prej përgjigjeve më interesante të letërsisë bashkëkohore kundrejt shkrimtarëve të mëdhenj modernistë”

– The Paris Review

“Vila-Matas është një iluzionist që ndjek gjurmët e Nabokovit, një ‘mashtrues’ brilant, ashtu si të gjithë artistët e mëdhenj”

– Nelly Kaprièlian, Les Inrockuptibles

“Një banket i vërtet letrar. Një roman i shkëlqyer, më i miri dhe më ambiciozi i Enrique Vila-Matas”

– Santos Sanz Villanueva

“Një roman që, ashtu si Uliksi i Joyce, është një nostalgji për të pajetuarën dhe një epope e mrekullueshme e jetës së përditshme”

– Juan Antonio Masoliver Ródenas, La Vanguardia

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe300
ISBN9789928468635
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiErion Karabolli