Maksim Rakipaj

Maksim Rakipaj eshte perkthyes i njohur dhe shkrimtar. Ai ka perkthyer shume prej veprave te letersise boterore. Rakipaj ka kaluar shume vite ne burgjet e sistemit komunist. Romani autobiografik "I mbijetuar" rreth historite ne burgje gjate komunizmit

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 4 nga 4 libra
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  Ky është një roman thuajse autobiografik që autori dhe përkthyesi i njohur Maksim Rakipaj rrëfen jetën e tij në burgjet komuniste dhe pas tyre të individit të mbijetuar. I shkruar plot dhimbje dhe me detaje për botën brenda qelisë, kjo është një histori tronditëse e ngjashme me shumë prej veprave të tjera të shkruara rreth gulagut komunist apo kampeve...

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Pas përpjekjeve të Mustafa Greblleshit, kjo mbetet sprova më e fortë letrare për të shkruar të folmen tiranase. Maksim Rakipaj ka sjellë në shqip personazhin mbresëlënës të Trilussa të autorit Carlo Alberto Salustri, i cili është shkruar në gjuhën e periferisë së Romës. Mbi këtë bazë eksperimentoi edhe Rakipaj, duke sjellë të gjithë poezitë në "gjuhën...

 • Shikim i shpejtë
  640 Lekë 800 Lekë -20% Në stok

  Pas përpjekjeve të Mustafa Greblleshit, kjo mbetet sprova më e fortë letrare për të shkruar të folmen tiranase. Maksim Rakipaj ka sjellë në shqip personazhin mbresëlënës të Trilussa të autorit Carlo Alberto Salustri, i cili është shkruar në gjuhën e periferisë së Romës. Mbi këtë bazë eksperimentoi edhe Rakipaj, duke sjellë të gjithë poezitë në "gjuhën...

  640 Lekë
  800 Lekë -20%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  "Trilussa m'Tironë" - nga Carlo Alberto Camillo Mariano Salustri (Trilussa) eshte nje permbledhje fabulash dhe poezish, te perzgjedhura dhe te pershtatura nga dialekti romanesk ne te folmen tironse, nga perkthyesi Maksim Rakipaj

  1 200 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 4 nga 4 libra