Kategoritë

Ofertat

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese MORAVA

Shtëpia Botuese MORAVA e ka nisur aktivitetin e saj në fushën e shtypshkrimeve që në vitin 1991. Pas shumë viteve përvojë, aktiviteti i saj u shtri edhe në fushën e botimeve të teksteve shkollore dhe librave artistikë.


Botimet në fushën e letërsisë artistike i përkasin grupmoshave të ndryshme, duke iu ofruar një kohë të vyer në praninë e librit.


Shtëpia botuese MORAVA i ka kushtuar një hapësirë të veçantë titujve të letërsisë së huaj bestsellerë dhe autorëve të vlerësuar, që të rrëmbejnë në tregimet e përshkrimet e tyre.


Këtu përfshihen botime për fëmijë, libra artistikë, filozofikë dhe triller.


Shtëpisë Botuese MORAVA ka rreth 45 tituj librash shkollorë të lëndëve të ndryshme: matematikë, gjuhë, muzikë, histori, gjeografi etj.


E gjithë kjo mori titujsh dallohet për saktësi shkencore, metodike, për cilësi të lartë botimi. Kjo vjen si rezultat i punës së madhe të shtëpisë sonë botuese dhe kritereve që ndjekim për hartimin e teksteve shkollore duke filluar që nga përzgjedhja e autorëve më të mirë, të cilët kanë kualifikime dhe përvojën në fushën e hartimit të teksteve dhe të mësimdhënies. 

për faqe
Shfaq 33 - 64 nga 85 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  Nëse do të kishe mundësi të jetoje jetën për herë të dytë, çfarë do të bëje ti?! Këtë çështje trajton me shumë zgjuarsi dhe dhembshuri, Kate Atkinson-i, e cila arrin të gjejë ngrohtësi edhe në çastet më të errëta të jetës, duke shfaqur një aftësi të jashtëzakonshme për të na rikthyer të shkuarën. Në këtë libër, ajo na shfaqet në formën e saj më të thellë...

  1 200 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Kjo biografi sjell anen e panjohur te Joe Biden, - jeten e tij, sfidat, por edhe prapaskenat qe po sillnin perballjen me te madhe ne historine e Amerikes me presidentin Donald Trump.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Ky libër është vëllimi i katërt i serisë “Divergjentja” të autores Veronika Roth, ku personazhi ynë Tobiasi tani na shfaqet si Katra, trajneri, shoku dhe i dashuri i Trisit

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Nuk është në stok

  Një burrë i ri që përpiqet të largojë tmerrin nga vdekja përmes vitalitetit seksual; një i moshuar që lufton me kufizimet e plakjes dhe kapet pas spontanitetit rinor, që ofron horizonte të pakufizuara; një paciente që është duke vdekur kërkon të gjejë kuptimin e jetës; një infermiere që u shërben të tjerëve, por nuk mund të ngushëllojë veten; një grua që...

  900 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% Nuk është në stok

  Një zgjedhje mund të të shndërrojë ose mund të të shkatërrojë. Por çdo zgjedhje ka rrjedhimet e saj. Ndërkohë që në të gjitha grupimet lindin trazira, Tris Prajëri vazhdon përpjekjet për të shpëtuar njerëzit që do dhe veten, teksa përballet me pyetjet që e mundojnë rreth dhimbjes, faljes, identitetit e besnikërisë, politikës dhe dashurisë.

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Shto në shportë Më shumë
  Cmim i reduktuar
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  810 Lekë 900 Lekë -10% Në stok

  Në Vjenën e shekullit XIX, një dramë dashurie, fati dhe vullneti luhej në mendjen e bërthamës intelektuale që përcaktoi epokën. Zhozef Brojeri, një nga themeluesit e psikoanalizës është në kulmin e karrierës së tij. Fridrih Niçe, filozofi i madh europian, është në prag të vetëvrasjes nga dëshpërimi, i pafuqishëm për të gjetur një kurë për dhimbjen e tij.

  810 Lekë
  900 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Përmbledhja me tregime shpalos realitetin vullkanik, duke trajtuar tema të shumëllojshme. Problemet më të debatuara për rëndësinë e tyre, përvojat e përditshme, nga ato më të skajshmet e deri te më normalet dhe të parëndësishmet, karakteret e njerëzve që vihen në provë në laboratorin e shkrimtarit, duke na treguar fuqinë e tyre nën trysninë e reagimeve tona.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Nuk është në stok

  Në Firencen e Rilindjes, Aleksandra Çeki, rebele dhe kureshtare, fryt i një lidhjeje të fshehtë të së ëmës me njeriun më të respektuar të qytetit, përjeton drama familjare, që i mposht me pasionin e saj për pikturën. Zgjedh jetën e murgeshës, përgjatë të cilës do të realizojë afreskun më të bukur të Kishës.

  850 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok

  Ky libër me tregime është fitues i çmimit europian për letërsinë 2011 dhe vjen në shqip nga Ben Andoni. Autori eksploron si rrallë kush disa lloje zhanresh të rrëfimit, duke e bërë të pazakontë stilin e tij të të treguarit

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok

  Pasi ka jetuar dhe punuar në të gjithë botën, Rozi vendos të kthehet në Dublin për t'u kujdesur për Minën, teton plakë që e ka rritur. Asgjë nuk ka ndryshuar në lagjen ku ajo është rritur, kurse bashkëjetesa me Minën, në depression dhe e alkoolozuar, nuk is jell asnjë kënaqësi përveç shtëpisë së fëmijërisë, që Ushtria poi a kthente pas kaq vitesh.

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok

  "Më e ëmbla ëndërr" është anatomia e jetës së grave në periudhën e pasluftës, një përshkrim që vjen i gjallë dhe në mënyrë të paharrueshme përmes konflikteve e betejave të trajtuara deri në hollësi mes personazheve.

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  Ky roman është i krahasueshëm me veprat e Philip Roth-it dhe Saul Bellow-t. Një sagë e guximshme dhe e larmishme për ritualin dhe lirinë, dashurinë dhe luftën, seksin dhe tradhtinë, e vendosur në lagjet e pasura të Romës bashkëkohore. E përditshmja italiane e quajti librin “Me qëllimet më të këqija”, një roman të rrezikshëm. “Që në titull,- shkroi La...

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Nuk është në stok

  Ky libër është një road movie që përshkon jetën e një vajze, Merilin Tërkit, e cila do të donte të ishte edhe burrë, edhe grua, pastaj edhe kafshë, edhe ndonjë gjë tjetër e vegjetacionit. Një roman i shkruar me guxim të madh stilistik dhe poetik nga autorja belge Isabelle Wéry, fituese e Çmimit të Bashkimit Europian për Letërsinë në vitin 2013.

  900 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Luçia është një anesteziste që, përveç se në spitalin civil, punon edhe në dy institute të ndryshme: te Mortëmbla dhe te Frizeri. Njëri iu siguron pacientëve të vet të pasur, të rinj dhe të shëndetshëm, gjithë çka është e nevojshme për të vdekur në mënyrën më të rehatshme të mundshme. Tjetri mundëson mposhtjen e vdekjes përmes krionizimit.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Në Vjenën e pushtuar nga nazistët, Frojdit i jepet privilegji që të largohet jashtë vendit, duke marrë me vete njerëzit më të afërt. Në listën e përpiluar, u përfshinë gruaja, bijtë, kunata, dy asistentë, mjeku personal me familjen, madje edhe qeni, por jo katër motrat moshëthyera: Maria, Roza, Paulina dhe Adolfina. Është zëri i kësaj të fundit, degdisur...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  540 Lekë 600 Lekë -10% Nuk është në stok

  Motrat shtillet rreth familjes Kuin: Helenës, vetmitare në Belfast; Kejtit, gazetare në Londër dhe Sellit, mësuese filloreje në një fshat në Irlandën e Veriut. Bashkë me nënën e tyre, tri motrat i ndjekin nga pas hijet e kujtimeve të vrasjes së babait të tyre. Përshkrimi i jetës së tyre brenda një harku kohor njëjavor ndërthuret me historinë e fëmijërisë...

  540 Lekë
  600 Lekë -10%
  Shto në shportë Më shumë
  Cmim i reduktuar
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  720 Lekë 800 Lekë -10% Nuk është në stok

  Kur piktori Roderik Kenedi takon njëzetvjeçaren, Xhulia Fitzpatrik, edhe ajo artiste, iu duk sikur krizave që kishin turbulluar jetën e tij iu erdhi fundi. Por kur Xhulia njihet me Uilliam Armstrongun, një mesoburrë me profesion avokat, i solli një sërë ngjarjesh, të cilat patën pasoja dramatike për të tre ata.

  720 Lekë
  800 Lekë -10%
  Shto në shportë Më shumë
  Cmim i reduktuar
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Me të njëjtën forcë shprehëse dhe mendime të mprehta mbi instinktet njerëzore, me të cilat tërhoqi miliona lexues anembanë botës përmes librit të saj të parë shpërthyes “Vajza në tren”, Paula Hawkins na paraqet tani një histori mahnitëse, plot kthesa dhe thellësisht të ndjerë, e cila tregon se sa “mashtruese” mund të jenë emocionet dhe kujtimet, por edhe...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Një libër me copëza të panumërta urtësie për këdo që përballet me vdekjen. Një histori e thellë dashurie me mësime jo vetëm si të jetosh, por edhe si të vdesësh. “Një çështje vdekjeje dhe jete” tregon sesi Merilin dhe Irvin  Jalomi i hynë një rruge të mundimshme dhe plot vuajtje: Merilini për të pasur një vdekje të lehtë, Irvini për t’ia dalë të jetojë pa...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Nuk është në stok

  Libri trajton me realizëm dhe njëkohësisht me fantazi krijuese realitetin e kohës sonë dhe sjell në formën e novelës eseiste përgjithësime të një natyre filozofike dhe, përpos një humori të zi, ekzistencën e një realiteti të zymtë, parë në një plan pannjerëzor, ku drejtësia dhe parimet në jetë, shppeshherë, shformohen për hir të pragmatizimit profan.

  600 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok

  Autori i një korpusi poetik tejet hapësinor (cilësor) dhe i një proze modern të paparë ndonjëherë në intensitet dhe densitet, Moikom Zeqo, është në të vërtetë një fenomen i rrallë letrar. Me një poezi dhe me një prozë jashtë klisheve, modave të përkohshme, Zeqo përfaqëson një drejtim të vetin, tjetërsoj të panjohur nga letërsia e gjersotme shqipe Sa më...

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Nuk është në stok

  Nga spekulimi me titujt toksikë te kriza e kredive për pasuri të patundshme, nga plaçkitjet e magjistarëve të financës te rënia e bankave të investimeve, nga siguritë ideologjike të politikës liberiste tek operacioni gjigant i shpëtimit të sistemit. Hulumtimi i një gazetari ekonomie pasqyron të gjitha këto çështje, por jo vetëm.

  700 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok

  Një rrëfenjë e mrekullueshme e Oborrit perandorak rus në të gjithë lavdinë e tij të shkëlqyeshme. Eva Stachniak i sjell në jetë me mjaft gjallëri vitet e hershme të nuses së re e të urtë, e cila do të bëhej e tmerrshmja dhe magjepsësja Katerina e Madhe.

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Nga thellësitë e nxehta të mendjes së saj, Katerina risjell në kujtesë trajektoren vendimtare të jetës së saj të turbullt: stazhin e pasigurt si dukeshë e madhe e Rusisë, uzurpatorët që kërkonin t'i merrnin kurorën, miqtë që kërkonin më tepër nga sa ajo ishte e gatshme t'u jepte dhe betejën e saj për ta ditur se kujt t'i zinte besë dhe kë të mashtronte që...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  I shkruar në mënyrë madhështore, me hollësi të gjalla dhe prozë lirike, "Perandoresha e natës" është një roman tejet intim për një grua që ka në dorë fatin e saj dhe që duhet të drejtojë pikëllimet, triumfet dhe shpresat e shpirtit të saj dhe të kombit të vet.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  Në vijim të librit të parë “Gjueti fronesh” vjen edhe seria e dytë e librit të Eposit dhe Zjarrit, “Përplasje mbretërish” me dy vëllime. Këtu gjeni pjesën e parë të këtij vëllimi. Është një rrëfim ku virgjëreshat vallëzojnë me të marrët, vëllezërit komplotojnë kundër vëllezërve dhe të vdekurit ngrihen të ecin në mes të natës; ku princesha maskohet si...

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  Libri i dytë i Eposit të akullit e zjarrit, Përplasje mbretërish na çon në një vend të harruar e të mrekullueshëm zhgjakësimesh e hakmarrjeje, magjish e luftërash.

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 125 Lekë 1 250 Lekë -10% Nuk është në stok

  Një aventurë e mrekullueshme, mbushur me karaktere të skalitur në mënyrë të përsosur, aksion, magji, zota dhe histori magjepsëse.

  1 125 Lekë
  1 250 Lekë -10%
  Shto në shportë Më shumë
  Cmim i reduktuar
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Spiro Mëhilli sjell një botim tjetër me vlera historike për të kuptuar kontekstin dhe zgjidhjet e vështira të një shteti të madh si Polonia, e cila ndodhej mes presioneve të mëdha të Rusisë dhe Gjermanisë, gjatë kohës së Luftës së Dytë Botërore: “Me gjermanët rrezikojmë të humbim lirinë, ndërsa me rusët humbim shpirtin”.  

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Nuk është në stok

  Një nga enigmat më të mëdha të historisë së Shqipërisë, jo vetëm në Luftën e Dytë Botërore, por edhe në përgjithësi, është se përse Konti Ciano, dhëndri i Musolinit, ishte njeriu që pati idenë e pushtimit të Shqipërisë dhe ia kërkoi me ngulm Duçes, i cili ishte ngurrues. Shqipëria është poërjashtimi i madh në sjelljen politike të Cianos.

  700 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Amsterdam, 1656. Bento, në hebraisht Baruk, Spinoza është njëzet e tre vjeç e fort i përkorë dhe sqimatar në pamje: tipare të hijshme, lëkurë pa pikë ceni, sy të mëdhenj, të errët e të thellë. Dhe, pas atyre syve, një mendje që nuk stepet të bluajë mendime ekscentrike mbi besimin, që ushqen ide kaq të përçartura për botën, sa ngjall dyshimin për herezi.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok

  Mijëra njerëz përjetojnë përvoja pragvdekjeje, por sipas arsyetimit të shkencëtarëve kjo është e pamundur. Doktor Eben Alexander ishte një prej këtyre shkencëtarëve. Si neurokirurg shumë i përgatitur nga ana shkencore, Alexanderi e dinte se përvojat e pragvdekjes krijonin ndjesinë e të vërtetës, por nuk ishin më shumë se fantazi të prodhuara nga truri në...

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
Shfaq 33 - 64 nga 85 libra