Ofertat

 • Kakarina
  Kakarina

  Gjuha është arti me mbresëlënës që...

  480 Lekë -20% 600 Lekë

Publicistikë & Ese Ka 250 libra.

për faqe
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Në mbrëmjet pa emër, televizioni kishte programe të mërzitshme dhe fëmijët flinin me pulat. Gratë vazhdonin të lanin rrobat që kishin mbetur pa larë ditën e diel, kur fëmijët dhe bashkëshortët kishin shkuar te Kopshti Zoologjik. Pjatat dhe përplasja e tyre e kujdesshme më tringëllijnë ende në veshë. Cigaret e tim eti dhe perdet që rënkonin nga nikotina....

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Libri "Historia dhe Gjuha e Shqiptareve dhe Vlleheve" i autorit suedez J. Thunmann, i vitit 1774 perkthyer nga gjuha e vjeter gotike. Ishte i pari historian, qe nepermjet autoreve te lashte dhe gjuheve te vjetra, shkroi per here te pare historine e Shqiptareve dhe ate te Vlleheve, qe sipas autorit rrjedhin nga origjine e perbashket.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% Në stok
  I ri

  Ky është libri i fundit i Stephen Hawking, - gjeniut të rrallë të kohës tonë, i cili u nda nga jeta vitin e kaluar: Gjithëpërfshirës, stimulues nga ana intelektuale, i argumentuar me pasion dhe i mbushur me humorin e tij karakteristik, kjo mendje rrallë jep përgjigje për pyetje të tilla si: A ekziston zoti? • Si filloi gjithçka? • Ka forma të tjera të...

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër nuk mëson vetëm si ta bësh për vete opinionin publik por edhe se si të mbrohemi nga propaganda manipuluese e njerëzve të pushtetit. Një nevojë reale për shqipërinë e sotme. Propaganda u shkrua në vitin 1928 nga Edward Bernays duke hedhur për herë të parë dritë mbi teknikat sistematike të komunikimit publik. Në fushën e Marrëdhënieve me Publikun,...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër është produkt i një përmbledhje artikujsh, analizash dhe intervistash të Prof. Mustafës të cilat sjellin një kontribut domethënës në fazën e fundit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë dhe në raportet ekonomike mes dy vendeve. Ky botim dygjuhësh shqip-anglisht është ndihmesë e madhe edhe në këtë fazë për bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  “Udhëtim në tri kohë” është një dialog i profesorit të njohur të ekonomisë, Adrian Civicit me Alda Bardhylin, mbi tre periudha të rëndësishme të Shqipërisë së një shekulli, komunizmin, tranzicionin dhe kapitalizmin.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Nga botimi i vëllimit të parë të përmbledhjes publicistike “Në udhëkryqet e kohës” në vitin 2007, kanë kaluar dymbëdhjet vjet ku krahas botimit të veprave poetike e në prozë, di dhe të librave historikë, ky vëllim i katërt radhitet në vazhdën e shënimeve që autori ka shkruar në itineraret Paris – Tiranë. Vështirë ti largohej publicistikës, pasi aty është...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Vështirë t'ia kesh zili këtij njeriu zgjedhjen që ka bërë dhe frytet që ka mbledhur nga pema e dijes të së mirës dhe së keqes. Ai e di se vendin e tij e pret në të ardhmen një dozë vuajtjeje gjithnjë e më e madhe.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Kryetari i Partise Zgjidhja dhe botuesi i Gazetes Shekulli, Koco Kokedhima, shtron disa teza per zgjidhjen e krizes politike shqiptare te gjysmes se pare te vitit 2019. Ne kete botim ai shtron propozime dhe ofron zgjidhje per partite politike

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Ernesto Sabato është ndër shkrimtarët më të mëdhenj botëror, i çmuar për autencitetin, guximin dhe dijen, dnë të cilën bashkohet mjeshtrisht arti dhe shkenca. Në veprat e tij krahas mendimeve të thella, shfaqet edhe një qëndrim thellësisht humanist. I tillë vjen edhe ky libër me ese brilante të shkruar nga autori në vite të ndryshme

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Një libër me ese kulturologjike ku shkrimtari trajton raportet e tij me fëmijërinë, vendlindjen, kulturën, traditën, ideologjinë, gjuhën, historinë dhe artin e të shkruarit. Përmes stilit të tij ekspresiv, dinamik e sugjestiv, Tufa në këto ese bën një guidë meditative nëpër stacione të trazuara të së shkuarës dhe bashkëkohësisë dhe në sëmundjet e...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Pas botimit të veprës së Schmitt për Skënderbeun, shumë kundërshtime ishin emocionalë. Bazoheshin mbi historitë e mitit mbi Skënderbeun dhe paprekshmërisë së tij, si një figurë e rëndësishme e botës shqiptare. Autori i këtij botimi është përpjekur që bazuar në trashëgiminë popullore, tregimet, legjendat, toponiminë e vendit ku u rrit dhe kaloi fëmijërinë...

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 250 Lekë Në stok

  Ambasadori Bashkim Rama, pas nje pervoja te gjate ne sherbimin diplomatic, edhe si ambassador I Republikes se Shqiperise ne disa vende te rajonit, sjell nje analize te thelle mbi zhvillimet ne Ballkan pas renies se Perdes se Hekurt dhe per perspektiven e Ballkanit Perendimor ne te ardhmen

  1 250 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  Libri KOSOVAFILM vjen si një holumtim për historikun, ku përfshihen përmbledhje esesh si dhe intervistat të shkruara nga autori Valmir Tertini

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Nga konsujt e parë francezë si Conte, Isnard, Boulle apo Garnuer, etj.m në vitet 1600-1700 , e gjer tek Degrand, zbuluesi i varreve të vjetra të Komanit në fund të shekullit të XIX, historitë dhe raportet e tyre na shfaqen ngjarje mbresëlënëse, duke na nxitur imagjinatën për të krijuar në mendjet tona imazhin e qyteteve shqiptare dhe të jetës së...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  4 000 Lekë Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Nje nga veprat me te rendesishme te mendimit politik dhe te suksesit te nje invidi ne shoqeri, vjen serish ne shqip nga Ilir Hashorva. Prej thuajse 5 shekujsh, kjo veper e Makiavelit mban gjalle lexuesit ne mbare boten

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 190 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër është një guide e shkëlqyer për të kuptuar më mirë kozmosin. Prandaj konsiderohet një udhëtim përmes krijimit, dimensioneve të pafundme dhe të ardhmes së kozmosit. Autori është ndër shkencëtarët më të shquar të kohës tonë, i cili komunikon me lexuesit çështje të dimensioneve të thella përmes një gjuhe të thjeshtë dhe të qartë

  1 190 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok
  I ri

  ORIGJINA E PUSHTETIT, PROSPERITETIT DHE VARFËRISË. I zgjedhur si një nga librat më të mirë të vitit nga Washington Post, Financial Times, The Economist, Business-Week, Bloomberg, Christian Science Monitor, Plain Dealer, etj...

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  Ismail Kadareja është njeriu i lindur për letërsi; ai ka jetuar dhe mund të jetojë vetëm i derdhur në formën e shkrimtarit; edhe bisedën më të zakonshme të jetës së përditshme e artikulon në mendim dhe e shpreh në fjalë me talentin e letërsisë.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Një libër që sjell këndvështrimin britanik për Luftën e Dytë Botërore në Shqipëri. Përmes dokumenteve që gjenden në arkivat britanike, gazetari dhe studiuesi Erald Kapri ka sjellë informacione me vlerë për rolin e Britanisë së Madhe, raportet mes forcave politike shqiptare askohore, pushtimin gjerman, intrigat për pushtet, Luftën Civile, rolin që patën...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok
  I ri

  Autori, Rexhep Shahu ka rindertuar nje realitet bisede imagjinare me Havzi Nelen, poetin e pushkatuar nga sistemi komunist.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Në Ditarin e Akademikut Rexhep Qosja trajtohen ngjarje, çështje, personalitete, probleme, dukuri, procese shoqërore, politike, letrare, artistike, shkencore, filozofike e kulturore, para së gjithash në Kosovë e në Shqipëri, por edhe në Jugosllavi e në botë. Vitet historike 1968 e 1981, formimi i partive, politika e tyre, formimi i UÇK-së, marrëdhëniet me...

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër analitik dhe provokues shtrihet në histori dhe merr shembuj nga Amerika Latine, Evropa dhe SHBA-ja, për të përcaktuar karakteristikat e populizmit dhe shkaqet e thella të triumfit elektoral në kohët tona.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Vepra Thana e thasha, titull që ia ka vendosë vetë autori âsht botue në revistën Zâni i Shna Ndout, tue fillue që nga viti 1934 me disa ndërpremje deri në vitin 1942. Në këtë përmbledhje studimesh apo siç i quen Aurel Plasari “ai grusht brilantësh të vegjël të psikologjisë popullore” , Át Anton Harapi u dha përgjegje shumë pyetjeve që burojnë nga zemra e...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Pamfleti i Ligjit, i botuar në rreth një milion kopje, vazhdon të shitet edhe sot me një ritëm prej 15 mijë kopjesh në vit. Çdo vit, nga pak kudo në botë, dalin një ose disa libra për të, si dhe përkthime të veprave të tij.

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Gjendje e pashpresë? Të ndodhur përballë sfidave të globalizimit, i cili nuk i ka bërë njerëzit aq të lumtur sa parashikohej, përpara shpërthimit të një barbarie që mendohej se ishte lënë prej kohe pas nga "Përmbushja e Historisë", më në fund, dëgjojmë thirrjen se tani, për t'u mbrojtur, na duhet të nxjerrim kulturën si mburojë kundër nihilizmit dhe...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
Shfaq 193 - 224 nga 250 libra