Udhetim ne Shqiperi 1912 Shiko më të madhe

Udhetim ne Shqiperi 1912

Karl Otten BDI0195

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Karl Otten (1889 -1963), shkrimtar gjerman, ishte biri i një zyrtari doganash. Më 1910 Otten-i filloi studimet për ekonomi në Universitetin e Mynihut dhe më vonë kaloi në histori arti. Ndërsa studionte ndërmori një sërë udhëtimesh për në Francë, Itali, Shqipëri dhe Greqi. Në Mynih, ai u bashkua me grupin e veprimtarëve

Më shumë detaje

9 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
Fletët80
ISBN9992759623

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori tregon për udhëtimin që bëri në pjesën perëndimore të Shqipërisë së Veriut pak muaj para shpalljes së Pavarësisë. Këtë udhëtim ai e filloi me rrugë tokësore që nga Tivari, Ulqini dhe e vazhdoi në zonën e Shkodrës, Lezhës e deri në Durrës, nga ku u largua nëpërmjet detit. Gjatë udhëtimit autori shkruan për gjendjen e vendit në periudhën e kryengritjes së përgjithshme në veri, si u prit nga turqit si edhe për mikpritjen shqiptare dhe zakonet e malësorëve, besnikërinë e tyre ndaj miqve, qofshin ata të huaj apo vendas. Megjithëse i shkruar gati një shekull më parë, libri shfaq mjaft interes për t'u lexuar.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët80
ISBN9992759623
RedaktoriNelson Qirjako
V. Bot2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAnila Omari
HistoriShqipëria