E dashura A. Shiko më të madhe

E dashura A.

Ylli Demneri YD0002

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër është ndërtuar në formatin epistolar; vijnë shtatëmbëdhjetë letra të shkruara. Edhe në këtë libër vjen kujtesa për vende, ngjarje dhe personazhe, të cilat autori i komunikon përmes letrave

Më shumë detaje

5 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Odeon
ISBN9791095202004

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

“E dashur A.” ka lindur nga një mall për atë që po tretej e zhdukej çdo ditë. Një mall i lidhur me vendlindjen. Nga nostalgjia (nostos: kthim, algos: dhembje). “Uliksi nuk është vetëm aventurieri më i madh i të gjitha kohërave, por edhe nostalgjiku më i madh”, shkruan Kundera. “E dashur A.” ka lindur gjithashtu nga dëshira për të ndarë me dikë emocione, lexime, zbulime, reflektime, kujtime; një dëshirë për të folur për pikturën, poezinë, politikën, frikën, emigrimin, miqësinë, ndarjen, humbjen. Lindi edhe si një dëshirë për të vazhduar një dialog të ndërprerë. Një letërkëmbim që në kohë të diktaturës do të kishte qenë i pamundur, për shkak të frikës. Për herë të parë komunikojmë krejt të lirë. Dhe kjo ka një shije tjetër kur e provon për herë të parë. Vetëm ata që e njohën diktaturën mund ta kuptojmë atë thellësisht. Libri është një lloj kolazhi. Një libër ku përzihen shkrimi romanesk, dokumentar dhe ai emocional. “Dëshira për të shkruar një libër të lirshëm, një libër ‘për asgjë e për gjithçka’, dihet se ka qenë makth i shumë shkrimtarëve. Një libër i lirshëm, një libër i përzier, prozë, poezi, përsiatje, kujtime etj., etj.”

                                            

Të dhëna

Faqe218
ISBN9791095202004
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
RomanPsikologjik