I ri I lindur bohem Shiko më të madhe

I lindur bohem

Kliton Nesturi BDHM0011

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kliton Nesturi kthehet pas gati një çerek shekulli me vëllimin poetik "I lindur bohem", pas vëllimit "Eldorado" botuar në vitin 1997.  Rikthimi te poezia është si "Të kthehesh në Atdhe", e cila është poezia që paraprin 5 ciklet poetike të vëllimit: Në udhë, Fija e flokut tënd, Blloku i vjetër i trishtë, I lindur bohem dhe Udhëtim drejt vetvetes.

Më shumë detaje

11109 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928387653

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

"I lindur bohem" është një vëllim poetik i shtrirë në kohë dhe hapësirë, që trajton problematika të kohës së sotme, por që bashkohen bashkë te poeti jo vetëm në krijimin, dashurinë, ndjeshmërinë ndaj së bukurës dhe të mirës; por edhe që shfaq jokonformizëm me realitetin, herë-herë edhe si formë rebelimi.

Poezitë e këtij vëllimi shfaqen në shumëllojshmëri temash, vargjesh, emocioni dhe muzikaliteti, duke ndjerë përmes leximit përmasat e lirisë së individit, "pa litar rreth qafës dhe rob i askujt".

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe152
ISBN9789928387653
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 12 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë