I ri Rekuiem per endrren amerikane Shiko më të madhe

Rekuiem per endrren amerikane

Noam Chomsky A-006117

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër vazhdon, me suksesin e madh të dokumentarit Requiem for the American Dream (2015), që e zgjeron përmbajtjen me bashkëpunimin e tre regjisorëve. Rezultati është një hartë konceptuale e një rëndësie jetike për të kuptuar funksionimin e botës së sotme dhe një paralajmërim mjaft i fortë për një veprim kolektiv dhe, nëse është e domosdoshme, një revoltë: vetëm një rrjet lëvizjesh nga poshtë mund të kundërshtojë mbipushtetin ekonomik të elitave.

Më shumë detaje

493 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928292698

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Për herë të parë Noam Chomsky i kushton një libër natyrës dhe pasojave tragjike të pabarazisë, duke zbuluar dogmat themelore të neoliberalizmit e duke hedhur kështu një vështrim edhe më të kthjellët e më të thellë mbi funksionimin e pushtetit në nivel botëror.

Cilat janë ligjet që qeverisin përqendrimin e pasurisë dhe të pushtetit në Shtetet e Bashkuara, si dhe në të gjithë botën e molepsur nga kapitalizmi i shfrenuar?

Reduktimi i demokracisë, shkarkimi i barrës mbi të varfrit dhe shtresat e mesme, shkatërrimi i solidaritetit ndërmjet njerëzve, manipulimi i zgjedhjeve, përdorimi i frikës dhe fuqisë së shtetit për të mbajtur në kontroll "plebenjtë".

Dhjetë parime - të trajtuara në po aq kapituj ndriçues - të cilat, nëse nuk do të dimë të reagojmë, do të na çojnë në katastrofë mjedisore dhe në luftë bërthamore botërore.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe168
ISBN9789928292698
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiYlli Ymeri