I ri Alo gjyshi? Te flas nga toka Shiko më të madhe

Alo gjyshi? Te flas nga toka

Cecile Alix A-000834

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libër i veçantë, plot ndjesi, zbavitës dhe nganjëherë me tone humori. Roman prekës mbi përjetimin e fëmijëve kur ju vdesin gjyshërit. Ky libër u përgjigjet pyetjeve të tyre madje guxon të thotë që shpesh të rriturit nuk dinë si të komunikojnë me fëmijët për këtë temë.  Autori e trajton temën pa tabu, me shumë ngrohtësi e ndjeshmëri.

Më shumë detaje

994 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

MediaPrint
ISBN9789928084781

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Juni është një djalë gazmor, fëmijë lozonjar dhe gjyshi i tij e quante trumcaku gaztor. Por një ditë një lajm i zymtë e tronditi. Gjyshi i tij kushte vdekur. Juni shndërrohet në një fëmijë pa fjalë, i zymtë dhe i trishtuar. Sigurisht familja e tij është e tronditur, Juni i bën vetes pyetje të shumta, mendimet i vërtiten dhe i bëhen lëmsh në kokë. Djaloshi nuk di si t’ua thotë këto mendime prindërve, dhe kur arrin t’u bëjë atyre disa pyetje, këta të fundit nuk i japin tamam përgjigjet që djaloshi pret të mësojë. Gjithçka ngatërrohet në mendjen e tij.

Kur përjetohet vdekja e njeriut të afërm ose jo, fëmijët bëjnë pyetje mbi vdekjen. Ky libër u përgjigjet pyetjeve të tyre madje guxon të thotë që shpesh të rriturit nuk dinë si të komunikojnë me fëmijët për këtë temë.

Roman prekës mbi përjetimin e fëmijëve të vdekjes së gjyshërve. Tema mbi vdekjen rrallë trajtohet në letërsinë për fëmijë. Autori e trajton trajtohet pa tabu, me shumë ngrohtësi e ndjeshmëri.

Tekst i bukur, i rrjedhshëm, me fjalor të pasur, është pritur shumë mirë nga lexuesit në Francë. Falë një letërsie të tillë prindërit dhe mësuesit mund t'u përgjigjen lehtësisht pyetjeve të fëmijëve mbi vdekjen.   

Komente shumë pozitive ka patur edhe për kopertinën dhe cilësinë e botimit. 

Të dhëna

Lloji i botimitHard Cover
ISBN9789928084781
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha7 - 13 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAdriana Koxha