I ri Sojliu mendjemprehte, Don Kishoti i Mances Shiko më të madhe

Sojliu mendjemprehte, Don Kishoti i Mances

Miguel de Cervantes Saavedra BAO0609

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nje prej kryeveprave te letersise boterore na vjen Don Kishtoi i Mances na vjen ne nje perkthim te ri nga origjinali prej shqiperuesit te njohur, Bajram Karabolli dhe hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Albas

Më shumë detaje

111108 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9789928375889

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Shumë pak mund të ketë ngelur pa thënë për Don Kishotin. Në këtë kulm të letërsisë universale, në romanin e parë modern, Servantesi trilloi historinë e një sojliu fshatar, i cili marroset prej leximit të tepërt të romaneve kalorësiake dhe, si kalorës i mirëfilltë endacak, merr udhët me qëllimin e mirë për t’u ardhur në ndihmë nevojtarëve.

Kësisoj, në shoqëri të babaxhanit dhe të të padjallëzuarit Sanço Pança, Don Kishoti përfshihet në një sërë aventurash të pabesueshme, të cilat i rrëmbejnë të qeshurat lexuesit, pasi jeta që na rrëfen Servantesi është e gëzueshme, shpotitëse e dramatike, dhe njëherazi e këndshme dhe optimiste, pavarësisht ndeshtrashave të ekzistencës.

Të dhëna

Faqe704
ISBN9789928375889
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBajram Karabolli
RekomandimePo
RomanSagë&Histori