I ri Nje antologji e vogel e vdekjes Shiko më të madhe

Nje antologji e vogel e vdekjes

Stefan Çapaliku A-005005

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Një Antologji e vogël e vdekjes” vjen tamam në kohën kur jeta dhe vdekja, që prej Luftës së Dytë Botërore, para 75 vjetëve e deri më sot, nuk kanë qenë ndonjëherë më afër. Nuk kanë qenë ndonjëherë më të miqësuar dhe më bashkëudhëtarë. Konsiderohet nga ato libra xhepi, për të dy xhepat e xhaketës. Shkojnë bashkë, ecin bashkë dhe lexohen bashkë…

Më shumë detaje

16 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fishta
ISBN9789928222985

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Te antologjia e jetës do gjeni një introduksion mbi humorin ballkanik dhe Shkodrën, si kryeqytet i humorit shqiptar. Gjithashtu si pjesë e hyrjes së librit janë edhe tipologjitë e tregimit ose narrativat e humorit, si dhe një; një polemikë me antropologen austrialiane Shannon Woodcock, qëdeklaron se shqiptarët nuk bënin humor me diktaturën.Në libër i është lënë vend personazheve të barceletave apo autorëve të tyre.Dhe pastaj vijnë me radhë barceletat e komunizmit; barceletat: me doktor, farmacist, pijanecë, me bjonde, me kafshë, me kamarier, shitës e berberë; me mësues, me çifte, me gjirokastritë, me kler, me police, me seks, etj. Në fund në libër do gjeni edhe barceleta të identifikuara si të Tefë Palushit, Tano Banushit dhe Nexho Shabanit.

S’ka mort pa gaz dhe s’ka dasëm pa vaj…

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe178
ISBN9789928222985
RedaktoriFrano Kulli
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë