Kërko më tej

Filtra të aktivizuara:
  V. Bot

  Roman Ka 2552 libra.

  për faqe
  • Shikim i shpejtë
   500 Lekë Në stok

   Funeral i të gjallëve apo jetë e të vdekurve? - Një histori e pakohë dashurie, ku si në një lojë pasqyrash vdekja shfaqet si imazhi më i gjallë i jetës.

   500 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   700 Lekë Në stok
   I ri

   I botuar për herë të parë më 1929, “Asgjë të re nga fronti i perëndimit” është konsideruar si një nga librat më të rëndësishëm të shkruar me subjekt nga kasaphana e Luftës së Parë Botërore. Siç shkruan autori, kjo është një mënyrë e përsosur “për të rrëfyer një gjeneratë, që edhe nëse u shpëton granatave, shkatërrohet nga lufta”.

   700 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 400 Lekë Në stok

   Motra në stuhi është libri i dytë i serisë magjepsëse të Lucinda Rileyt, bazuar në rrëfimin mitologjik të një yjësie të famshme. Ai vjen pas librit të parë Shtatë Motrat. Historia e Majës, bestseller në të gjithë botën dhe i mirëpritur nxehtësisht edhe nga lexuesi shqiptar.

   1 400 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 000 Lekë Në stok

   Edhe pse personazhet janë thuajse të gjithë negativë, antiepikë e kontradiktorë, këta antiheronj janë përshkruar me dhimbje, përvuajtje e dashuri, një karakteristikë e hershme që i dallon të gjitha krijimet e Ramiz Gjinit. Ky roman ka fituar çmimin "Petro Marko" si romani më i mirë i vitit 2010.

   1 000 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   800 Lekë Nuk është në stok
   I ri

   Një roman ku jeta e pērditshme shpaloset bukur në ndërthurrjen kompozicionale që u bëhet temave: të miqësisē së sinqertë, të egos së paskruptull të karierës në punë, të lidhjes shpirtërore midis babait e vajzës së tij, si dhe të dilemave sociale në familje.

   800 Lekë
   Shto në shportë Më shumë
   Nuk është në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 000 Lekë Në stok
   I ri

   Ylljet Aliçka vjen me nje roman te ri, - me nje sage te diteve tona, me nje realitet sa tragjik, aq edhe komik. Ai senderton nje realitet te mbushur plot paradokse, ku çirren maska, duke perdorur disa regjistra te ironise

   1 000 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 500 Lekë Në stok

   Vjen për herë të parë i shqipëruar nga gjuha origjinale “100 vjet vetmi”, një nga kryeveprat e letërsisë botërore të shekullit të XX. Pas një përvoje të gjatë të përkthimit nga gjuha spanjolle, Mira Meksi sjell magjinë e vërtetë të Marquezit, e cila nuk është shijuar siç duhet deri më sot nga lexuesi shqiptar

   1 500 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 400 Lekë Në stok

   Seria “7 motrat” vjen me librin më të ri: Sekrete dhe fate të ndërthurura me mjeshtëri formojnë enigmën e hidhur që Stari do të duhet të deshifrojë në këtë vëllim të tretë të sagës bestseller.

   1 400 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 250 Lekë Në stok

   Një arritje e madhe e njërit nga shkrimtarët më të shquar të kohës, romanca madhështore e pasioneve dhe politikës, pabesisë dhe ideve. Milan Kundera përfshin ekstreme të komedisë dhe tragjedisë, duke ndriçuar të gjitha aspektet e ekzistencës njerëzore.

   1 250 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   800 Lekë Në stok
   I ri

   Si mund ti mbijetosh një vere të nxehtë… kur I dashuri është shumë larg. Për herë të parë vjen në shqip autori bestseller Dagmar Hoßfeld

   800 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   700 Lekë Në stok

   Një roman historik mbi Berishët e Muhurrit. A e ndihmuan Skëndërbeun apo e tradhtuan? Roli i Dhimitër dhe Nikollë Berishës nga Dibra, gjeneralë të Skënderbeut.

   700 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 200 Lekë Në stok
   I ri

   Ky libër vjen nga autorja e romancës më të shitur në Itali, “Të lutëm më lër të urrej”. Autorja është fituese e çmimit Bancarella. Edhe në këtë roman rrëfehet historia e një vajze, ku jeta e saj ndryshon papritur. Xhada ndodhet në konflikt me të gjithë, - dhe për rrjedhojë, ajo përballet më një lëmsh, të cilit do të duhet ti gjejë fillin....  

   1 200 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   800 Lekë Në stok
   I ri

   "Një histori e vërtetë për përditshmërinë e jetëve tona, disa histori dashurie që pleksen së bashku, një histori tradhtie.

   800 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 200 Lekë Në stok
   I ri

   “Sekreti i një nate vere”, nga autorja bestseller e librit “Pas dyerve të mbyllura”, B. A. Paris është një libër që të mban frymën pezull

   1 200 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   900 Lekë Në stok
   I ri

   Bashkim Hoxha vjen me një tjetër roman: Kronikat e mjegullës, e cila është një sagë e ditëve tona. Autori godet me mjasht mjeshtri, guxim dhe sfida idhujtë tonë. Ky roman është vlerësuar si një shtegtim i bukur narrative sesi ne shqiptarët të njohim më mirë vetveten.

   900 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 400 Lekë Në stok
   I ri

   "Aziatikë çmendurisht të pasur" është romani debutues argëtues që rrëfen për tri familje super të pasura kineze dhe për thashethemet, përgojimet dhe makinacionet që ndodhin kur një nga djemtë më të pasur të Azisë sjell në shtëpi të dashurën e tij KLA (kineze e lindur në Amerikë) për të marrë pjesë në dasmën e vitit.

   1 400 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   720 Lekë 800 Lekë -10% Në stok

   Botimi i romanit “Lëkura e shagrenit” krijoi bindjen e plotë në të gjitha qarqet letrare, se Balzaku ishte një nga shkrimtarët më të rëndësishëm të letërsisë franceze dhe asaj botërore.

   720 Lekë
   800 Lekë -10%
   Cmim i reduktuar
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   500 Lekë Në stok
   I ri

   Romanin "Një këngë feste" është një libër i dashur për breza e breza të tërë lexuesishm që vjen edhe për lexuesit në shqip.

   500 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   500 Lekë Në stok
   I ri

   Stina në ferr e Shatobrianit është një kryevepër e pambaruar, e papohuar dhe e dënuar për shkatërrim. Libri vjen me pasthënie nga Marc Fumaroli Anëtar i Akademisë Franceze

   500 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 100 Lekë Në stok

   Shkrimtari amerikan Don DeLillo është njëri nga shkrimtarët më të vlerësuar dhe më me ndikim sot në botë. Ai është autori i gjashtëmbëdhjetë romaneve dhe i tri dramave dhe është nderuar me shumë çmime të rëndësishme kombëtare dhe ndërkombëtare, ndër to: çmimi “National Book Award”, “Çmimi i Jeruzalem-it”, çmimi PEN/Faulkner për prozë etj. Prej vitesh,...

   1 100 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 000 Lekë Në stok
   I ri

   Të lexosh romanin “Kerol”, do të thotë t’u japësh përgjigje pyetjeve: Çfarë çmimi ka dashuria? Sa e rëndë është barra e saj dhe sa i lartë është shpërblimi për këdo që guxon dhe sfidon gjithçka për ta shpëtuar atë? Sa larg mund të shkojnë dy zemra për ta gjetur dashurinë brenda vetes? Çfarë shëmbëlltyre ka dashuria e një gruaje? Cili emër do ta përligjë...

   1 000 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 000 Lekë Në stok
   I ri

   Në këtë roman të ri, Sophie Kinsella rrëfen gëzimet dhe dhembjet e martesës me zërin e saj gjithmonë origjinal, ironik dhe të ndjeshëm.

   1 000 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   891 Lekë 990 Lekë -10% Në stok

   Në këtë vepër Balzaku trajton një temë me tematikë shoqërore që prek shtresat e ulëta të popullsisë që si gjithmonë lidershipit shtetëror dhe aristokracisë nuk interesohen fare për to . Ngjarja vendoset në "Pensionin Familiar" pronë e trashëguar e zonjës Voker e cila jetonte pa të shoqin e vdekur prej disa vitesh tashmë.

   891 Lekë
   990 Lekë -10%
   Cmim i reduktuar
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 000 Lekë Në stok

   Shkruar në zjarrin e historisë, romani Suitë franceze përshkruan pothuaj drejtpërdrejt Eksodin e qershorit të vitit 1940, që përfshiu mes një rrëmuje tragjike familjet franceze të të gjitha shtresave, nga më të pasurat në më të thjeshtat. Irène Némirovsky ndjek hap pas hapi poshtërsitë e panumërta dhe vrullet e brishta të solidaritetit të një popullsie të...

   1 000 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   800 Lekë Në stok

   Flër Deksani është një grua e bukur dhe tërheqëse, por mbi të gjitha pa skrupuj. E pajisur me një gardërobë të jashtëzakonshme veshjesh të zeza elegante, e informuar nga nekrologjitë e botuara në Times, ajo merr pjesë në funerale dhe përkujtimore duke pasur si qëllim të joshë vejanët e pasur të pangushëlluar. Pasi i ka joshur dhe ka futur duart në kartat...

   800 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 200 Lekë Në stok
   I ri

   Ashtu si Hajdutja e librave, Unë jam lajmëtari është një roman plot poezi dhe ironi. Me stilin e tij të papërsëritshëm, Markus Zusak di të rrëfejë në mënyrë të jashtëzakonshme jetën e njerëzve të zakonshëm, duke i dhënë një kuptim të veçantë edhe jetës më të zakonshme: sepse janë gjestet e bujarisë ndaj tjetrit që na bëjnë heronj të përditshëm.

   1 200 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 200 Lekë Në stok
   I ri
  • Shikim i shpejtë
   800 Lekë Në stok
   I ri

   Ky libër vjen në shqip pas suksesit që ka pasur tek lexuesit italian dhe më tej. Romani ka funksion të shumëfishtë, edhe edukative, pasi trajton mjeshtrisht marrëdhëniet prind – fëmijë. Si i tillë ai rekomandohet kryesisht për baballarët. Përkthimi është bërë nga gazetari dhe përkthyeri i njohur Erion Kristo

   800 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   1 500 Lekë Në stok
   I ri
  • Shikim i shpejtë
   1 200 Lekë Në stok
   I ri

   Autorja më e shitur nr. l sipas gazetës New York Times, Johanna Lindsey, na ofron këtë romancë "të dorës së parë" (Daily News) përmes një rrëfimi vezullues dhe të pasionuar mbi vajzën e një konti që duhet t'i mbushë mendjen një viskonti misterioz të martohet me të dhe t'i japë fund hakmarrjes kundër të vëllait. Një duel mund të konsiderohet çështje nderi,...

   1 200 Lekë
   Në stok
  • Shikim i shpejtë
   800 Lekë Në stok
   I ri

   Agatha Christie vjen me një tjetër roman në gjuhën shqipe: “Misteri i trenit blu”, i vlerësuar si një nga romanet më të mira në zhanrin mister të kësaj autoreje.

   800 Lekë
   Në stok
  Shfaq 33 - 64 nga 2552 libra