Vërshimet e lumenjve Shiko më të madhe

Vershimet e lumenjve

Konstantin Paustovski BK010

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Këto novela dhe tregime Konstantin Paustovski i shkroi mes viteve 1930-1955. Personazhet e tij janë shumë herë njerëz të famshëm, si poetët Mihail Lermontov dhe Edgar Allan Poe, piktori Isaak Levitan dhe familja Çehov, kompozitorët Mozart dhe Eduard Grig, përralltari Hans Kristian Andersen, etj. Proza vjen e përkthyer mjeshtërisht nga i madhi Mitrush Kuteli

Më shumë detaje

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M.K.
ISBN9789928180094

1 080 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Rreth librit

Paustovski konsiderohet si shkrimtari më lirik i letërsisë sovjetike. Ai hyn në thellësitë e shpirtit njerëzor duke i kushtuar vëmendjen kryesore harmonisë mes njerëzve.

Subjektet e tij pasqyrojnë shpesh lojën e rastësisë dhe fatit, të projektuar në jetët e njerëzve me karakter të fortë dhe vlerë të spikatur. Mjeshtri i rrallë i tregimit, Paustovski, di ta tërheqë lexuesin jo vetëm duke i ngjallur kurreshtjen për të mësuar se ç’do të ndodhë: ngrohtësia e zërit miqësor të shkrimtarit e bind lexuesin se po hyn nëpër një shteg ku do t’i tregojnë diçka të bukur, të çmuar...  

Të dhëna

Faqe464
ISBN9789928180094
Viti i Botimit2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMitrush Kuteli