Cmim i reduktuar! Diptik maqedonas Shiko më të madhe

Diptik maqedonas

Arsim Spahiu BAS0007

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri paraqet të dhëna të reja, që dëshmojnë se maqedonasit e vjetër dhe dinastitë e tyre mbretërore janë ilirë.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Adel CO
ISBN9789995632717

525 Lekë

-25%

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

29 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Për hartimin e këtij punimi autori mbështetet te autorët e vjetër grekë të shekullit IV (p.e.s) dhe të shekujve të fundit të lashtësisë. Autori mbështetet gjithashtu te autorët më të njohur francezë, anglo-amerikanë, gjermanë dhe italianë të 2-3 shekujve të fundit të erës sonë, që janë marrë me historinë e maqedonasve të vjetër.

Në pjesën e parë të librit shihet qartë qëndrimi i Filipit II dhe i Lekës së Madh ndaj panhelenizmit.

Në pjesën e dytë trajtohen probleme të numismatikës maqedonase, që ndikohen më shumë nga numismatika trake, babilonase, ose fenikase, se sa nga numismatika greke

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe230
ISBN9789995632717
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë