I ri Cmim i reduktuar! Mbi mitologjinë dhe fenë e maqedonasve të vjetër Shiko më të madhe

Mbi mitologjine dhe fene e maqedonasve te vjeter

Arsim Spahiu BAS0002

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky botim përbën hapat e parë të mitografisë shqiptare. Kjo monografi provon qartë se Pellazgët shumë kohë para heleneve kanë pasur epopetë e tyre luftëtare dhe kombëtare, të cilat, akejtë i kanë shndërruar në epope kombëtare që gjoja i përkasin Greqisë” (G. Glotz).

Më shumë detaje

20 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Adel CO
ISBN9789995632816

644 Lekë

-8%

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

25 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori provon gjithashtu se mitet dhe feja pellazgjike janë njohur në Pellazginë Jugore e më gjerë shumë kohë para arritjes së grekëve dhe se shumë mite të tjera pellazge të greqizuara i përkasin Pellazgisë, më vonë Shqipërisë.

Në këtë botim ka të dhëna të tjera, të vjetra dhe të reja e të padiskutueshme mbi karakterin pellazgjik ose ilir të maqedonasve të vjetër, si dhe provohet që Maqedonia Perëndimore dhe Epiri kanë të njëjtat mitologji dhe fe.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe228
ISBN9789995632816
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë