I ri Kimi mjedisi Shiko më të madhe

Kimi mjedisi

Vasilios Evangelou, Jorge Ibanez, Julian Andrews, Roy Harrison A-008979

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Qellimi i tekstit eshte te kontribuoje ne formimin e studenteve per ndotjen, kontaminimin, interaksionet kimike midis elementeve kryesore te mjedisit, toksicitetin, kimine dhe kontrollin e ndotesve ne mjedisin toke – uje dhe per zbatimin e njohurive te nevojshme per rehabilitetimin e mjedisit

Më shumë detaje

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botime Çiraku
ISBN9789928468123

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

15 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Per ta kuptuar me mire tekstin, per shkak te specifikave te sjelljes se ndotesve ne uje, toke dhe atmosfere dhe marredhenieve komplekse midis komponenteve mjedisore, paraprakisht jane te nevojshme njohuri baze te Komise Inorganike dhe Fizike.

Libri perbehet nga dy seksione kryesore: Parimet dhe Zbatimi

Seksioni i parimeve mbulon disa fusha lendore dhe perfshin pjeset e meposhtme:

Kimia e ujit dhe tretshmeria e mineraleve

Kimizimi i ndotjes atmosferike dhe detare

Mineralet e tokes dhe vetite kimike te siperfaqes

Elektrokimia dhe kinetika

 

Seksioni i zbatimit mbulon gjithashtu disa fusha lendore:

Dinamika e tokes dhe kimikatet organike bujqesore

Koloidet dhe procefset e transportit ne toke

Ndotja dhe kontrolli i dnotjes se tokes

Nderveprimet toke – uje dhe kimia e rehabilimit

Të dhëna

Faqe486
ISBN9789928468123
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSulejman Sulçe, Erdona Demiraj