I ri Cmim i reduktuar! Dashnoret poshte Danubit Shiko më të madhe

Dashnoret poshte Danubit

Federico Andahazi A-004476

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Budapest, 1944. Në Evropën e shkatërruar nga lufta, Hana dhe Bora takohen përsëri shumë vjet pas divorcit të dhimbshëm. Kurrë s’e kishin menduar se do të bashkëjetonin përsëri, por në rrethana kaq ekstreme. Nazistët kanë pushtuar qytetin dhe ndjekin hebrenjtë. Bora, një aristokrat piktor dhe diplomat, strehon në bodrumin e shtëpisë së tij një çift hebrenjsh: ish-gruan dhe burrin e saj aktual, me të cilin ajo e ka tradhëtuar.

Më shumë detaje

395 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928062581

900 Lekë

-10%

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Historia zhvillohet në dy plane: ai i nëntokës dhe ai i shtëpisë, ku Bora jeton me Margën, gruan e tij të dytë. Të dy botët do të hyjnë në një konfl ikt të heshtur i cili do ta ndryshojë në mënyrë dramatike jetën e personazheve.Teksa Bora pret çdo ditë vizitën e ofi cerit nazist i cili kërkon një portret nga piktori i shquar, të burgosurit poshtë e gjejnë shpëtimin te kënaqësia e dashurisë, lidhja më e pastër me jetën përballë grackës së vdekjes.

Kthesat e papritura të fatit do t’i detyrojnë Borën dhe Margën të mërgohen në Argjentinë, ku jeta do t’i befasojë dhe do t’i tmerrojë përsëri.

Federico Andahazi është fitues i shumë çmimeve letrare, në Argjentinë dhe jashtë saj. Ai është sot, shkrimtari argjentinas më i përkthyeri në gjuhët e ndryshme të botës. Botohet për herë të parë në gjuhën shqipe.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe350
ISBN9789928062581
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiLuljeta Shtino