I ri Dhe pastaj, ajo u be peme Shiko më të madhe

Dhe pastaj, ajo u be peme

Loer Kume MEP0313

Libër i ri

1109 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

MediaPrint
ISBN9789928087140

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Marta erdhi ndërsa ishim të mbyllur e të izoluar gjatë pandemisë. Filtroi nëpër këto faqe ndërkohë që unë, i shkëputur nga bota, po mësoja të fragmentarizoja gjithçka, po zbuloja doktrinën time personale: të isha esencial.

Marta vjen me udhëtimin e saj, nga vrima e gjilpërës në një qytet të vogël, drejt pushtimit të skenës në botën e madhe. Marta rrezatuese, me Martin dhe djalin, me dashurinë, pasionin, ambicien, karrierën, jetën perfekte. Dhe, që papritur ndeshet me demonin.

Kështu, Marta nis rrugëtimin e saj sfidues, zbulon se ka gjëra përtej jetës dhe vdekjes, zbulon armën e saj, gërshërën, mëson të presë, mëson të thjeshtojë. Marta shndërrohet në esenciale.

Ç’fill mund t’i lidhë Kosovën, Sirinë, Shkodrën, Durrësin, Lesbosin?

A mund të trashëgohet e keqja?

Si mund të mposhtet e keqja?

Deri sa mund të thjeshtohet një njeri, duke mbetur ende njeri?

Me një stil modern, të drejtpërdrejtë, larg klisheve dhe tabuve, autori sendërton një pasqyrë për lexuesin, me fuqinë e pasqyrës së përrallës: të tregojë të vërtetat që i kemi harruar apo që kemi drojë t’i mendojmë, t’i kërkojmë, t’i jetojmë. Dhe si çdo e vërtetë, kjo trondit dhe çliron.

Dikur në jetë, ne jemi secili në një pikëtakimi me Martën.

Marta është një heroinë e imja, teksa ecën drejt Esenciales me të qeshurën shkëlqyese dhe zgjedhjet e forta që bën në jetë. Ato zgjedhje që përcaktojnë kohën e saj të shkurtër, por të qenit aq e madhe sa mund të ketë kuptim njeriu.

Ajo la pas jetën e saj, artin më të bukur. Ndaj, historinë e Martës do t’ia tregoj unë botës.

Me këtë roman, autori Loer Kume ia del të trazojë në thelb botëkuptimin tonë, duke na tërhequr në shtigje të guximshme drejt të vërtetës së thellë që mbartim si qenie.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
ISBN9789928087140
Viti i Botimit2024
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanPsikologjik