I ri 800 hapa larg Venerës Shiko më të madhe

800 hapa larg Venerës

Virion Graçi A-006025

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

… “800 hapa larg Venerës” është rrëfim i jetës së Kristoforit nëpërmjet shpirtit të tij, pas vdekjes së parakohëshme. Shpirti ndahet nga trupi i tij dhe nis jetë të re në natyrë, nëpër shkurre, shtylla, pemë.

Më shumë detaje

30 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

800 hapa larg Venerës” është rrëfim prekës, meditim i fuqishëm për jetën, humor i zi për dashurinë, për erosin, për vdekjen dhe përjetësinë.

Ky është shënimi, me të cilin autori i romanit Virion Graçi, shoqëron ballinën e krijesëzës së tij më të re, teksa e bën lajmin publik për tërë miqtë e tij në Fejsbuk. Në sy të parë, e zeza e kopertinës dhe linjat e arta e të brishta të një vashe, të nxisin të mendosh se në qendër do jetë pikërisht figura e gruas, misteri i saj dhe dashuria për të. Në thelb në fakt, janë meditimet mbi jetën, vdekjen dhe dashurinë, teksa shpirti të shtegton për në botën tjetër.

Mendimi për kalueshmërinë e jetës drejt vdekjes dhe vdekjes drejt pafundësisë në kohë, në formë instinktive, më ka ngacmuar shpesh, thotë shkrimtari Graçi për Metropolpost-in. Por nuk jam futur në labirinthe theologjike, për të hulumtuar pasvdekjen; sa kam ndërruar jetë, me përfytyrim jam rikthyer të ajo, duke ruajtur nga përvoja e shpirtit të çliruar prej trupit, mënyren si ai lexon e përkujton episode të jetës Tokësore, mes njerezve, kur ishte i gjallë. Gjetja, rrëfimi nëpërmjet shpirtit, besoj se i jep tone lirike e funebre rrëfimit, historisë.

Romani është shkruar në fundverën e vitit ’95, në Githios, (Lakonia, Greqi). Isha fare i ri, gjysmë pushues e gjysmë punetor krahu, buzë detit të mbipopulluar me pushues të lumtur e me mjete luksi, për lundrim a argëtim. Ndërkohë, mësohet nga televizionet se vdes një ikone e kinemasë greke, një Brigitte Bardo e dikurshme e tyre. Shpërtheu nje zi kombëtare aty, transmetuar live në çdo kanal teviziv dhe, dashur pa dashur, u përfshiva emocionalisht, jo në zinë e tyre, por në të kundërtën e saj, në gjykimin racional. Por i jam mirënjohës asaj atmosfere melodramatike, sepse më bëri të arratisesha në jetën e pajetuar të çdo njeriu të zakonshëm, me kapërcimin e etapave të jetës së përkohëshme, duke e parë atë nga përjetesia, nga përtejvarri, me dashuri, dhimbje e autoironi.

                                           

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë