I ri Rinia e mbretit Zog Shiko më të madhe

Rinia e mbretit Zog

Azis Gjergji A-005875

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kjo biografi merret me jetën e Ahmet Zogut që në lindje, origjinën e familjes së tij, rininë, ngjarjet e rëndësishme që formësuan profilin politik të tij, si Kongresi i Lushnjes, karriera politike, raportet me serbët, ardhja në pushtet, shpallja mbret dhe raportet e tensionuar me Italinë, deri në pushtimin e vendit në vitin 1939

Më shumë detaje

35 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Maluka
ISBN9789928260437

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Studiuesi dhe historiani Azis Gjergji ka punuar më shumë se një dekadë vetëm për këtë biografi duke punuar në arkiva të ndryshme. Në këtë botim dalin për herë të parë dokumente të rëndësishme që janë marrë nga arkivat amerikane, të cilat ndriçojnë më mirë figurën e mbretit Zog, sidomos në hapat e parë të tij drejt politikës.

Autori ka ndjekur me detaje karrierën e tij që në fillim të Luftës së Parë Botërore dhe luftën ballkanike, ardhjen e Princ Vidit në Shqipëri, raportet e Ahmet Zogut me familjet e mëdha shqiptare, përfshirë edhe Esat Pashë Toptanin dhe ngritjen e tij si një figurë politike.

Ky botim iu vjen në ndihmë të gjithë lexuesve që duan të shkojnë përtej kësaj figure kontraverse, e cila ka ngjallur interesin e madh të studiuesve shqiptarë dhe të huaj.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe450
ISBN9789928260437
RedaktoriLaura Buda, Xhemil Çelaj
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë