Frankenshtajni (Versioni per te rritur) Shiko më të madhe

Frankenshtajni (Versioni per te rritur)

Meri Shelli BDR116

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kryevepra e Meri Shellit, një roman i shkruar në stilin gotik, fama e të cilit ka pushtuar botën. Frankenshtajni është një student i ri dhe idealist, që pasi arriti të zbulonte të fshehtën e jetës, krijoi një qenie të gjallë sikurse vetja. Po, fatkeqësisht, qenia e krijuar del jashtë kontrolli dhe kthehet në përbindësh.

Më shumë detaje

99 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan

620 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

27 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky, ndonëse në fillim është zemërmirë dhe i urtë, më pas u fut frikën gjithë atyre që rastisin ta shohin dhe për t’u shpëtuar shpotitjeve dhe syrit të njerëzve, i duhet të fshihet.

I vetmuar dhe i braktisur nga shoqëria njerëzore, përbindëshi bëhet mizor dhe kërkon të marrë hak me çdo kusht ndaj krijuesit të vet. Frankenshtajni për ta vrarë e ndjek deri në zonat e mbuluara me akull të Arktikut.

Nëpërmjet kryeveprës së saj, sa klasike aq edhe aktuale, Meri Shelli tregon pasojat e tmerrshme, të cilat rrjedhin kur luhet me rregullsitë e natyrës apo ligjet e Perëndisë, që sjellin në jetë krijesat njerëzore.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe256
Viti i Botimit2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKlodian Brici
RomanMister&Thriller