I ri Gabriela, karafil dhe kanelle Shiko më të madhe

Gabriela, karafil dhe kanelle

Jorge Amado A-000656

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

I mbushur me emocione, satirë dhe intriga, libri “Gabriela, karafil dhe kanellë” është një panoramë e gjerë e jetës qytetare braziliane të kohës. Nga një prej shkrimtarëve më të shquar dhe më argëtues

Më shumë detaje

989 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Living
ISBN9789928338136

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Iljeusa e viteve 1925 është një qytet në lulëzim, me rekorde shitjesh për kultivimin e kakaos dhe me aspirata për t’u bërë një ndër qytetet më të mëdha të Portugalisë, por rruga e progresit shpesh bie ndesh me atë të traditave. Kur koloneli Mendosa gjen të shoqen në shtrat me dashnorin, I qëllon të dy pa iu dridhur qerpiku, duke i lënë të vdekur në vend. Asokohe, edhe konfliktet politike mund të zgjidheshin me përdorimin e armës...

E teksa ndodhin të gjitha këto, askujt nuk ia pret mendja se, nga një emigrante e rëndomtë, Gabriela do të kthehet në faktorin e ndryshimit në qytet. Nasib Saadi, një arab i vendosur prej vitesh në Iljeusa, do të gjejë tek ajo jo vetëm kuzhinieren e pakrahasueshme, por edhe një bukuri të pashoqe. Po ç’do të thonë bota sikur ai ta marrë atë për grua?

REVIEWS

 “Nuk di se çfarë të admiroj më shumë nga ky libër: larminë gjuhësore të Amados apo humorin, ëmbëlsinë dhe humanizmin e tij.”

- Saturday Review

“Një Çarls Dikens i shekullit të njëzetë. Mjeshtër i rrëfimtarisë.”

- The Nation

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe454
ISBN9789928338136
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiShpëtim Doda
RomanSagë&Histori