I ri Purgatori Shiko më të madhe

Purgatori

Dante Alighieri A-000286

Libër i ri

71 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928313874

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

“Në qiellin lart, që ma me forcë shëndrit/ prej tij, unë qeshë; dhe pashë çka me tregue/ as di, as mundet kush andej ka zbrite”.

E treta “sublimis cantica” – siç e quajti autori i saj, me vetëdije dhe bukuri të thellë – përmban në vetvete diçka të papërsëritshme, që e dallon nga të gjitha krijimet e tjera të letërsisë. Ajo duket ndryshe edhe prej dy pjesëve të tjera të poemës, të cilat janë aq revolucionare në krijimin e gjuhës. Sepse poezia e “Parajsës” nuk rrëfen ngjarje njerëzish, nuk për- shkruan peizazhe. Ajo sendërtohet nga gjëra të padukshme dhe që, vetëm falë besimit, shpresohen. Gjithsesi, sidomos këtu, gjeniu dantesk arrin të shprehet me vargje të një fuqie të madhe, që ngelen përgjithmonë në mendjen e lexuesit me imazhe të një force sugjestive të jashtëzakonshme.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
ISBN9789928313874
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiPashko Gjeçi