Burimi i jetës Shiko më të madhe

Burimi i jetes

Ayn Rand PE0157

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Burimi i jetës”, botuar në vitin 1943, qe suksesi i parë letrar i Ayn Rand-it, libri i cili i solli famën botërore dhe pavarësinë financiare. Pothuajse 8 milion kopje të librit janë shitur sot në mbarë botën dhe libri është përkthyer në 22 gjuhë të botës.

Më shumë detaje

485 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN9789928162885

1 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky klasik i të gjithë kohërave rrëfen historinë e një arkitekti të ri dhe rebel, betejën e tij kundër standarteve konvencionale, përpjekjet për të ruajtur të pacenuar integritetin e tij për të qenë vetvetja me çdo kusht dhe në çdo rrethanë; dhe lidhjen e dashurisë shpërthyese me një grua të bukur që do ta mundë me çdo kusht, Dominikë Frenkonit, gruas së dashuruar marrëzisht dhe në mënyrë pasionale me Hauard Rorkun, por që martohet me armikun e tij më të egër; rrëfen historinë e një dënimi të egër e fanatik të një shoqërie të zemëruar kundër një krijuesi të madh. Subjekti i këtij romani përfaqëson idetë më sfiduese që mund të jenë paraqitur ndonjëherë në një vepër letrare – egoja, uni i njeriut është burimi i përparimit të shoqërisë njerëzore. I freskët sot, po aq sa kur u botua për herë të parë, ky roman flet për një hero dhe ata që përpiqen ta mundin.

“Burimi i jetës” frymëzoi një film hollivudian në vitin 1949, skenarin e të cilit e shkroi vetë Rand-i dhe heroin e të cilit e interpretoi Gary Cooper.

Të dhëna

ISBN9789928162885
Viti i Botimit2013
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiAmik Kasoruho
RomanMister&Thriller