I ri Kandidi ose optimizimi Shiko më të madhe

Kandidi ose optimizimi

Voltaire BLV0056

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Kandidi ose optimizimi” nga Voltaire konsiderohet si vepra më e mirë e satirës që është shkruar ndonjëherë.

Më shumë detaje

101 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Living
ISBN9789928216465

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

I përshkuar nga një mendjemprehtësi dhe ironi therëse, "Kandidi ose optimizmi" është cilësuar si një nga kryeveprat e satirës dhe një nga librat francezë më të njohur në mbarë botën, që kur u botua për herë të parë, në vitin 1759.

Përmes historisë plot peripeci e sprova të të riut Kandid, mësuesit të tij, dr. Panglosit, të dashurës së tij të zemrës, Kynegondës, dhe një morie personazhesh të tjera, Volteri satirizon pa mëshirë ndjenjat, shkencën, filozofinë dhe qeverisjen.

“Çfarë është optimizmi?" - pyeti Kakambo. "Ah, - tha Kandidi, - ai është mënyra për të mbrojtur idenë se çdo e keqe vjen për mirë.”

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe152
ISBN9789928216465
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAlba Frashëri