I ri Cmim i reduktuar! Zoti president Shiko më të madhe

Zoti president

Miguel Angel Asturias BD0649

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Duke marrë shkas nga jeta nën regjimin e Presidentit Manuel Estrada Cabrera në Guatemalë, ku libri ishte i ndaluar për shumë vite dhe i mbushur me një lirizëm mahnitës, simbolizëm Maya-n dhe autenticitet guatemalas, fituesi i çmimit Nobel Miguel Angel Asturias-i ka krijuar një kryevepër surrealiste, një satirë të mprehtë të totalitarizmit dhe një portret të paarritshëm të terrorit psikologjik.

Më shumë detaje

11100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994306954

1 288 Lekë

-8%

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në një vend pa emër, një diktator egomaniak përpiqet të zhdukë një kundërshtar politik për të ruajtur pushtetin e vet. Teksa tirania ka lëshuar rrënjë, çdokush është i detyruar të zgjedhë mes kompromisit ose vdekjes.

REVIEWS

«Ky libër sjell në jetë një ferr në tokë, ku lira është e mundur vetëm përmes arratisjes ose vdekjes».

- The New York Times Book Review

«Një roman madhështor, një vepër arti, një vrapim i mundimshëm origjinal dhe kreativ... kapitujt hapës janë të paharrueshëm. Gjysmë shekulli pasi u shkrua, "Zoti president" vijon të mbetet një nga veprat më origjinale të Amerikës Latine. Ajo e ngriti romanin latino-amerikan në nivelin më të lartë».

- Mario Vargas Llosa

Të dhëna

Faqe348
ISBN9789994306954
RedaktoriKlodiana Metani
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiPetro Zheji
RomanSagë&Histori