Cmim i reduktuar! Infeksionet salmoneloze Shiko më të madhe

Infeksionet salmoneloze

Lili U. Gogu A-008332

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër do të thellojë më tej njohuritë e personelit  mjekësor për njohjen në mënyrë shkencore të luftimit dhe prevenimit të sëmundjeve salmoneloze.

Më shumë detaje

10 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789992717653

460 Lekë

-8%

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Sëmundjet diarretike veçanërisht te fëmijët e vegjël deri në moshën 5 vjeç konsiderohen një nga problemet më madhore të shëndetit  publik në botë dhe veçanërisht në vendet në zhvillim. Ato vlerësohen sot sipas OBSH në rreth 500 milion raste në vit.

Shkaktarët e sëmundjeve diarreike janë të shumta dhe vendin  zënë agjentet mikrobik si viruset, parazitët intestinal (giardia) salomonelat numri i të cilave i ka kaluar 2000 specie midis të cilave edhe  salmonella sibra e zbuluar në Shqipëri. Autori në monografi me të drejtë trajton gjerësisht metodat bazë diagnostike mikrobiologjike për izolimin dhe studimin e salmonelave duke dhënë një ndihmes të madhe për mjekët dhe teknikët mikro- biolog, fushë ku autori punoi në më shumë se tre dekada e gjysmë. Kuptohet që shkenca mjekësore zhvillohet çdo ditë prandaj autori me të drejtë thekson në monografi se studimet në këtë fushë të njohur duhet të thellohen më tej, veçanërisht në drejtim të biologjisë molekulare.

Të dhëna

Faqe142
ISBN9789992717653
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë