Kategoritë

Ofertat

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese Zambaku

për faqe
Shfaq 33 - 54 nga 54 libra
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Vëllimthi që po i paraqesim lexuesit përmban katër tregime të përmbledhjes “Mbrëmje në një fshat afër Dikankes” (1831). Janë tregime me subjekt te gershetuar fantastik dhe realist: përshkrimi i jetës fshatarake, i zakoneve dhe i dokeve të atyre anëve, shoqërohet me përshkrimet e paharrueshme të natyrës dhe me riprodhimin e goditur të gojëdhënave në frymën...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  540 Lekë Në stok

  Përralla si “Rosaku i shëmtuar”, “Rrobat e reja të mbretit”, “Sirena e vogël”, “Mbretëresha e dëborës”, “Shitësja e vogël e shkrepëseve”etj, janë ndër më të njohurat, të cilat janë ekranizuar herëpashere.

  540 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  550 Lekë Në stok

  Shpresojmë se do ta lexoni me kënaqësi historinë e nënës dhe pesë fëmijëve që përballuan me durim vështirësitë e jetës.

  550 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Lexojini faqet e këtij libri me një frymë, për të parë se si rrodhën historia e ngjarjet në jetën e kësaj kukulle, ndërsa ai kalon nga njëra përpjekje në tjetrën për të mësuar se ç’do të thotë të jesh i ndershëm, madje përtej kësaj, ç’do të thotë të jesh njeri!

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Bashkohu dhe ti me Uendin, Xhonin dhe Majkëll Darlingun përgjatë rrugëtimit të tyre aventuror me Piter Panin, djalin që nuk u rrit asnjëherë, për atje ku zanat jetojnë, ndërsa fëmijët fluturojnë. Vetëm kujdes, sepse këtë tokë të magjishme sirenash e rrethojnë shpeshherë rreziqet, lëkurëkuqtë dhe pluhuri i zanave.  

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Poli dhe Virgjinia” është rrëfimi i jetës së dy rioshëve të lindur në të njëjtin vend dhe të dashuruar marrëzisht më pas me njëri-tjetrin. “Poli dhe Virgjinia” është një roman ku ngrihet në kult dashuria për natyrën, besnikëria deri në vdekje dhe morali i lartë; një roman që do të lexohet padyshim me një frymë nga lexuesi.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Eleanor Hodgson PORTER u sëmur në moshë të vogël duke u detyruar ta braktiste shkollën në mes. Për një farë periudhë kohe ajo kohe u mor me muzikë. Muzika i shtoi karakterit të saj butësinë, ndjeshmërinë dhe thellësinë në këndvështrimin e saj ndaj jetës. Autorja në romanin e saj “Poljana” në njëfarë mënyre ka prezantuar jetën dhe ndjenjat e saj  

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Princi i ri Eduard jetonte një jetë luksoze i rrethuar nga shërbëtorë të gatshëm t’i plotësonin çdo dëshirë. Tom Kenti i kalonte ditët duke lypur rrugëve dhe netët në një kasolle nën trysninë e një babai tiran. Kur dy djemtë takohen situata komplikohet. Princi, i ngatërruar si Tomi, detyrohet të jetojë një jetë varfanjaku, ndërsa Tomi, padashur, bën jetën...

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Libri “Princi i vogël” është për lexuesin e tij të vogël, por poaq edhe për atë të rritur, si ai shoku i vërtetë në përkufizimin që i bën Antoine de Saint-Exupery¬ në faqet e këtij libri: “Një shok i vërtetë është ai që zgjatet për të të prekur dorën, por të prek zemrën.”

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Në stok

  Kuajt në këtë rrëfim janë shpirtëzuar me ndjenja njerëzore: me egërsinë dhe keqardhjen, harenë dhe trishtimin, xhelozinë dhe krenarinë, altruizmin e rinisë dhe vetëdijen e ngrysur të pleqërisë shkatërrimtare. Më së shumti është njerëzuar personazhi kryesor – Pullaliu. Historinë e trishtuar të jetës tij e keni përpara për ta shfletuar

  300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Kjo vepër e shkruar me qëllimin se si duhet të jetë një republikë ideale, për vite me radhë ka qenë burim i pashtershëm për shumë sisteme dhe bazë në formimin e strukturës së republikës moderne. Në dialogët e shumta të Sokratit me nxënësit e tij, Platoni shkruan me mjeshtëri për domosdoshmërinë e parimeve themelore si drejtësia dhe ligjet në themelimin e...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Në librin që keni në duar do të lexoni aventurat e Robin Hudit, heroit legjendar të pyjeve të Shervudit, ndihmësit të të varfërve, jetimëve, të pastrehëve dhe armik i padrejtësive, gjakatarëve dhe tiranëve.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Në stok

  Kishin kaluar plot 23 vjet që nga ardhja në ishull. Sikur të më thonin se do të jetoja 23 vjet i vetëm në një ishull, do ta kisha përqeshur, por isha mësuar shumë me jetën këtu. Kisha mësuar duke e jetuar se ç’mund të arrijë dhe jetojë një njeri i vetëm. Sikur mos të kisha frikë nga kanibalët, mund të jetoja në ishull deri në fund të jetës sime, i qetë...

  300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok

  Çdo ditë shtresat popullore zhyteshin në skamje dhe klasa borgjeze bën të paditurin ... Një histori e trishtë dashurie e ngjizur nën hijen e gijotinës ... Në këtë kryevepër botërore të Dikensit, do të njiheni me tmerrin, terrorin dhe fytyrën e akullt të vdekjes përgjatë ditëve te Revolucionit Francez dhe krahas kësaj, do të ndjeni forcën e dashurisë,...

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Me mundësitë e sotme, të bësh një udhëtim përreth botës për tetëdhjetë ditë është shumë e lehtë. Po siku të ishit një shekull më parë me një dedektiv që ju ndjek nga pas, a do ia arrinit vallë? Në librin që keni në duar, do të lexoni plot emocion udhëtimin përreth botës të z. Fog, në një kohë kur ky udhëtim konsiderohej diçka e pamundur.

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Një libër, leximi i së cilit përbën domosdoshmëri.

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Ka disa vepra letrare që u përkasin kohërave shumë përtej periudhës kur janë shkruar. Këto lloj veprash janë ato që ne i quajmë kryevepra. Për të përcaktuar nëse një vepër përmban apo jo vlerat e një kryevepre, një rëndësi të veçantë kanë aftësitë e personit nga dora e të cilit ka dalë ajo vepër. Sipas këtij konceptimi të kryeveprave, vepra “Të mjerët” e...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Prozat e shkurtra të këtij libri kanë një dallim thelbësor nga krijimtaria ime artistike në poezi, prozë të gjatë apo ese. Diku më shumë, diku më pak, në këto proza të shkurtra ndërthuren elemente dhe të poezisë, dhe të prozës romanore, dhe të esesë.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Në gjysmën e dytë të shekulli XVII Franca ishte zhytur në kaos të vërtetë, pasi mbreti dhe kardinali ishin në luftë të vazhdueshme. Përsa i përket sigurisë së jetës dhe pasurisë as që bëhej fjalë. Në këtë kohë, dalin në pah tre mosketierët dhe një djalosh sypatrembur i quajtur D’Artanjan. Të tre mosketierët luftojnë me trimëri për drejtësi dhe liri. Në...

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Në këtë vepër të njohur të shkrimtarit të madh Aleksandër Dyma, do të lexoni peripecitë e Korneliusetit i cili merret me kultivimin e tulipanëve, por fqinji i tij cmirëzi nuk   rri duarbosh dhe çdo çast mundohet ta pengojë në arritjen e qëllimit.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Kujtimet fëminore që mbajnë njerëzit në zemra e tyre janë thesare të arta. Libri që keni në duar, përfshin ditarin e rrëfimeve plot dëlirësi fëminore të një djali që studion në shkollën fillore të përpiluara me mjeshtëri nga shkrimtari Edmondo de Amiçis. Pasi të lexoni këtë libër do thoni: “Ah sikur të isha gjithmonë fëmijë!”

  800 Lekë
  Në stok
Shfaq 33 - 54 nga 54 libra