I ri Joshi femrat me sinqeritet Shiko më të madhe

Joshi femrat me sinqeritet

Mark Manson A-008194

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nga autori bestseller i The New York Times me librin Arti i brishte i not giving a f.ck, Mark Manson, vjen ne shqip libri i tij Joshi femrat me sinqeritet

Më shumë detaje

944 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Minerva

1 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Ky është një libër për t’u bërë një mashkull më tërheqës, jo mbi bazën e marifeteve, taktikave, lojërave apo teknikave, por mbi zhvillimin vetjak. Të vërtetat që gjenden brenda mbështeten në dekada të tëra studimesh psikologjike. Flet për procesin e joshjes si një proces emocional, në vend që të shqetësohesh për hapat logjikë që duhet të ndjekësh.

Synimi i tij është të krijosh lidhje të thella me femrat, në vend që të përpiqesh t’u bësh përshtypje. Është guida më e plotë dhe më e sinqertë se si një mashkull mund të tërheqë femrat pa u shtirur, pa gënjyer dhe pa imituar të tjerët. Mjaft u solle si mashkull tërheqës dhe bëhu i tillë.

Një lexues i këtij libri, ka ndarë me ne një përshtypje pas leximit të këtij libri, të cilën e gjeni më poshtë:

Ky është një libër që duhet lexuar nga çdo mashkull që ka pasur vështirësi të lidhet apo të komunikojë me femrat. Mua ma rekomandoi ta lexoja këtë libër një mik dhe i jam mirënjohës që më nxiti ta lexoj. Konceptet e Mark Manson mbi besimin e vërtetë, besimin e rremë dhe cënueshmërinë janë shumë të qarta për të kuptuar, për të ndihmuar një burrë që të jetë më i suksesshëm në marrëdhëniet e tij me gratë. Dallimi midis besimit të vërtetë dhe besimit të rremë është shkalla në të cilën një burrë është i pambrojtur ndaj emocioneve të tij dhe është në gjendje t'i ndajë ato me gratë që ai ndjek.

Ky nuk është vetëm një libër takimesh, por është më shumë një pikënisje që një burrë të fillojë ta jetojë jetën e tij më me ndershmëri. Do të doja ta lexoja këtë libër kur fillova universitetin, sepse disa nga dështimet e mia me femrat ishin për shkak të nevojës sime dhe vendosjes së tyre në piedestal.

Manson të paralajmëron për këtë sjellje dhe të jep këshilla të shëndetshme sesi të investosh më shumë tek vetja jote, dhe jo tek të tjerët, qoftë për miratim, vëmendje apo pranim. Investimi tek vetvetja është një pikë kyçe që Manson më ka nxitur gjatë gjithë leximit të librit dhe është diçka për të cilën mendoj çdo ditë. Është ajo që më ka bërë të heq qafe zakonet e këqija dhe më ka inkurajuar të lexoj më shumë. Më vjen mirë që e kuptoj këtë tani si i ri, sepse sa më shumë të investoj tek vetja ime, aq më shumë mund të jap në një marrëdhënie në të ardhshmen dhe t'i jap vlerë asaj.

Gjithashtu, një tjetër pikë kyçe që më mësoi Manson ishte se si të jesh kontraversal: aftësia për të polarizuar gratë është thelbësore nëse dëshiron të jesh një burrë me besim të vërtetë. Kjo ishte një ide që e dija para se ta lexoja librin, por Manson jep këshilla të forta se si mund t'i polarizoni gratë pa i ofenduar, ato duke qenë të ndershëm dhe të hapur. Sugjerimi i tij për t'iu qasur grave si një "1" (unë jam i interesuar të takoj këtë grua) ose një "0" (nuk jam i interesuar ta takoj këtë grua) në publik, çuditërisht më ka bërë që të mos kem frikë të them atë që kam në mendje dhe ndjen çdo ankth afrimi. Gjithashtu ai sugjeron që çdo grua që ju duket tërheqëse ndërsa hyni në ndonjë mjedis publik, të bëjë përpjekje për t'i bërë një pyetje të thjeshtë ose diçka të zakonshme si "ku mund ta gjej këtë?" apo edhe "si e ke ditën?" Vetëm duke ndjekur këshilla kaq të thjeshta më ka ndihmuar të jem më i hapur ndaj grave dhe madje më ka shtyrë të shkoj në shumë takime, sepse në mënyrë progresive jam duke u desensibilizuar për t'iu qasur grave në një mënyrë të ndershme, të hapur dhe të sigurt.

Manson e organizon në mënyrë efektive librin sipas kategorive Jetesë e ndershme, Veprim i ndershëm dhe Komunikim i ndershëm. Ai përmend për një njeri me besim të vërtetë synimi kryesor është të jesh i përshtatshëm në të tri fushat. Jetesa e ndershme merret me faktin që një mashkull duhet së pari të jetë në një fushë/ karrierë/punë që atij i pëlqen. Veprimi i ndershëm merret me mënyrën se si burri mund të jetë më i sinqertë, më i prekshëm dhe më i hapur me emocionet e tij ndaj femrave. Komunikimi i sinqertë është efektiv për të polarizuar gratë dhe për të qenë i qartë me bindjet e tij dhe për të mos kompromentuar veten për t'iu bërë përshtypje grave.

Ky libër rekomandohet shumë për çdo mashkull që është serioz në përmirësimin e stilit të tij të takimit dhe të jetës së tij në përgjithësi: Do t'ju inkurajojë të investoni në veten tuaj dhe të jeni më të hapur.

Të dhëna

Faqe336
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBledar Kurti