Ceshtja Ciceron: 1943 Shiko më të madhe

Ceshtja Ciceron: 1943

François Kersaudy BAT0083

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Nje nga historite me te bukura te spiunazhit me protagonist kryesor te famshmin Iljaz Bazna - Ciceroni

Më shumë detaje

499 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789928116628

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Një nga çështjet më të famshme të spiunazhit gjatë Luftës së Dytë Botërore është ajo e një shqiptari nga Kosova më emrin Iliaz Bazna, ose me pseudonimin e tij Cicero, që vazhdon të jetë një temë kryesore në mesin e historianëve dhe shkrimtarëve në lidhje me rolin dhe ndikimin e tij gjatë një prej ngjarjeve më të mëdha në botë. Po kush është Iliaz Bazna alias Cicero? Iliaz Bazna alias Cicero ka lindur në një familje shqiptarë në Prishtinë në vitin 1904, në atë kohë e njohur si Perandoria Osmane. Përveç kësaj, sipas dokumenteve të CIA-s (Central Intelligence Agency), konfirmohet që çështja Cicero është një nga historitë më të famshme të spiunazhesh të epokës sonë. Kur Lufta e Dytë Botërore filloi në vitin 1939, gjermanët dhe italianët pushtuan Ballkanin, duke okupuar të gjitha vendet përfshirë edhe Shqipërinë dhe zonat e banuara me shqiptarë. Turqia ishte i vetmi vend në Ballkan që nuk ka marre pjesë gjatë Luftës së Dytë Botërore, pasi vendosi të mbetet neutral. Në vitin 1939, në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, britaniket angazhuan Ciceron si një asistent personal të ambasadorit britanik Sir Hughe Montgomery Knatchbull-Hugessen.

Të dhëna

Faqe180
ISBN9789928116628
Viti i Botimit2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiIrena Barjami