Albtrans - Top Sekret Shiko më të madhe

Albtrans - Top Sekret

Lorenc Nënshati BAT0073

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Historia e kontrabandës me cigare amerikane nga regjimi komunist i Tiranës

Më shumë detaje

499 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789928219237

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Lorenc Nënshati ka lindur në Shkodër më 3 tetor 1939 në një familje qytetare të ardhur nga Ulqini. Që në moshë të re filloi punë në ndërmarrjet industriale të qytetit. Pas mbarimit të shërbimit ushtarak nisi studimet në filialin e Universitetit të Tiranës në Vaun e Dejës në Shkodër për inxhinier elektrik, të cilat i ndërpreu pasi dërgohet në Shkollën e Ministrisë së Brendshme, ku titullohet oficer në vitin 1970.Në vitet 1971 1974 kryen "Kursin Special të Fakultetit të Shkencave Politike" dhe më pas emërohet diplomat. Ka punuar në Ambasadën Shqiptare në Romë në vitet 1975 1979, ku pati mundësinë të njihet dhe miqësohet me personalitete të shquara italiane.Pas kthimit nga Italia, për pak vite punoi në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe në fillim të viteve '80 emërohet drejtor i "Albtrans", e cila për atë kohë ishte një ndërmarrje kapitaliste brenda sistemit komunist, një tip "Punto Franko" e mirëfilltë e krijuar pas izolimit që pësoi Shqipëria nga denoncimi i Traktatit të Varshavës. Po ashtu ajo shërbente si një pikë e avancuar e zbulimit politik shqiptar. Në fillim të viteve '90 vendoset në Itali dhe më pas në SHBA.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe190
ISBN9789928219237
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë