I ri Luaj lojen tende Shiko më të madhe

Luaj lojen tende

Joan Didion A-006219

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Përmes historisë tronditëse të aktores hollivudiane Maria Uajat, i bëhet një autopsi jetës amerikane në fund të viteve `60, fill pas ndryshimeve të thella sociale që ndodhën atje,si: revolucioni seksual, lëvizja feministe, kultura e drogës, liria e individit etj.

Më shumë detaje

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Living
ISBN9789928338020

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nëpërmjet një gjuhe tejet filmike, lexuesi arrin të shohë si në ekran shpërbërjen e shoqërisë amerikane të asaj kohe dhe veçanërisht të “botës hollivudiane” ku dukuri, si: vetëvrasjet, dështimet, shkatërrimi i familjes tradicionale, neurozat mbizotërojnë çdo ditë e më shumë.

Sipas kritikut të shquar amerikan John Leonard, vizioni i Didionit në këtë roman është i njëjtë me vizionin e T. S. Eliotit te “Toka e mbeturinave”. Ky është një vlerësim i madh për romanin e Didionit, kur mendon që “Toka e mbeturinave” është një nga veprat më madhore të letërsisë moderne.

Per te mesuar me shume rreth ketij libri, ju ftojme te lexoni review-n e shkruar nga perkthyesi i ketij libri Pirro Dollani, te publikuar tek blogu yne, te cilin e gjeni tek LINKU

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe192
ISBN9789928338020
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiPirro Dollani
RomanSagë&Histori