Joan Didion

Joan Didion është shkrimtare amerikane, noveliste, eseiste dhe skenariste e vlerësuar me shumë çmime, si: “Çmimi kombëtar i librit”, “Medalje për kontribut të shquar në letrat amerikane”, “Medalje kombëtare e arteve”, ka qenë finaliste për çmimin Pulitzer etj. Lexuesi në Shqipëri e njeh përmes romanit “Luaj lojën tënde”, botuar për herë të parë në vitin 1970, që i jepet sot lexuesit shqiptar. Ky libër ka qenë finalist për “Çmimi kombëtar i librit”, është bërë film dhe revista “Time Magazine” e ka përfshirë në listën e 100 librave më të mirë të gjuhës angleze për periudhën 1923-2015.

Lista e librave të autorit

Shfaq 1 - 1 nga 1libër
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Përmes historisë tronditëse të aktores hollivudiane Maria Uajat, i bëhet një autopsi jetës amerikane në fund të viteve `60, fill pas ndryshimeve të thella sociale që ndodhën atje,si: revolucioni seksual, lëvizja feministe, kultura e drogës, liria e individit etj.

  1 000 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 1 nga 1libër