I ri E paster Shiko më të madhe

E paster

Alia Trabucco Zerán OMBRA0276

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"E pastër", është një eksplorim letrar dhe kompleks i emocioneve, që lindin në marrëdhëniet me punëdhënësin.

Më shumë detaje

1110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928064288

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kjo është historia e Estelës, e një punëtoreje shtëpiake e dyzuar mes ngjarjeve në vendin e saj të punës në qytet dhe kujtimeve të familjes, midis neverisë që ndjen për punëdhënësit e saj të trazuar – në duart e të cilëve ndjen poshtërimin e përditshëm – dhe ngërçit të dashurisë së saj të pazgjidhur. Por, kur tragjedia godet në shtëpi, shpërthejnë edhe konfl iktet e dallimeve klasore të pashprehura më parë,

Romani fillon me vdekjen dramatike të një vajze.

Nisur nga kjo ngjarje, nëpërmjet një rrëfi mi imagjinar në vetën e parë, depërtojmë në elementë të jetës së përditshme dhe rutinë të Estelas, e cila na rrëfen se si jeta e saj në dukje e thjeshtë, shndërrohet në një makth të përsëritur dhe të dhunshëm.

Estela "na lejon" të perceptojmë edhe raportet e intimitetit që krijohen në shtëpinë ku ajo punon dhe është e sinqertë kur rrëfen për familjen e saj, për nënën në fshat, për vetminë e thellë ku është zhytur.

Lidhja e vetme e ngushtë me jetën e qytetit, është ajo që ka me një qen endacak i cili e viziron rregullisht në shtëpi.

Zemërimi dhe zhgënjimi për realitetin në të cilin gjendet, na çojnë shumë pranë enigmës së romanit, atë se çfarë ka ndodhur me fëmijën e ndarë nga jeta

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
ISBN9789928064288
Viti i Botimit2024
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAdrian Beshaj
RomanRealist