I ri Nuk jane syte e mi Shiko më të madhe

Nuk jane syte e mi

Ervina Halili A-007661

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Këto poezi gjallojnë në një realitet letrar mes
shpirtërores, onirikes si dhe një tradite metafizike tradicionaliste,
duke krijuar marrëdhënie me një tjetër konceptim të botës, më të shtyrë
dhe parak. Janë pikërisht poezi si “Kanga e ujit” ato që nëpërmjet një
figurativizmi tjetër, ftojnë drejt një kujtese e inteligjence universale
të qarkulluar pafundësisht, e quajtur ndryshe dhe “rikthimi i përjetshëm
i së njëjtës”.

Më shumë detaje

999 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Berk
ISBN9789928466686

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nuk janë sytë e mi është një përmbledhje me 37 poezi të Ervina Halilit,
poete dhe studiuese nga Prishtina, interesi studimor dhe poetik i së
cilës qëndron tek miti dhe manifestimi i sjelljes kolektive. Përmbledhja
e propozuar për lexuesin, në figuracionin letrar dhe përmasën e vet
shpirtërore, lidhet me një rrugëtim metafizik të qenies, e cila kalon
nëpër vendqëndrime të ndryshme për të arritur atë që misticizmi sufi e
quan fana. Fanaja nuk është një fanitje e thjeshtë, por është dorëzim
palë-palë i atributeve materiale dhe identifikimeve të vetes së poshtme
deri në asgjësim drejt qenies absolute dhe esencës se ekzistencës, duke
ia dorëzuar, kështu, të gjitha. Përmbledhja nis me poezinë “Zat”, që do
të thotë pikërisht mbërritjen te vetë esenca, bërthama, ose shkrirja në
të. Ashtu nis rikthimi i asaj qenie sërish mes njerëzve, çka përbën edhe
zbritjen e dytë, së cilës, Ervina Halili, i kushton një poezi në këtë
përmbledhje.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe53
ISBN9789928466686
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë