Cmim i reduktuar! Rebeka Shiko më të madhe

Rebeka

Kate Douglas Wiggin BOM0094

Libër i ri

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789928132666

525 Lekë

-30%

750 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

"Rebcka" e shkrimtares Kate Douglas Wiggin është një roman klasik amenkan për të rinjte që tregon historinë e  njëmbëdhjetëvjeçares Rcbcka Randall, që ka lënë fermën "Përroit me Diell" për te jetuar me tezete saj, gra të pamartuara, dhe për t'u bërë një vajzë arsimuar. E varfër për nga origjina, Rebeka është një fëmijë simpatik që për të shprehur ndjenjat e saj, shpeshherë thur vargje poetike.

Tezet e kujtojnë me përbuzje babain e saj, i cili me vdekjen e tij, la pas gruan me shtatë fëmijë dhe mbi të gjitha një borxh të madh dollarësh. Rebeka, me shqetësimin që i lexohet në sy në lidhje me jetën e saj të re, përballet shpejt me rregullat e ngurta të teze Mirandës, e cila nuk e duron dot një femijë kaq të lëvizshëm. Por, nga ana tjetër ajo e kupton se qëndrimi me tezet është edhe një mundsi për të krijuar shanse më të mira në jetë. Shpejt, ajo fiton mbi tezen e saj të ftohtë e mbi gjithë qytetin. Me natyrën e saj të çiltër dhe sjelljen e gjallë Rebeka përballet me shumë sprova në jeten e saj të re dhe me kalimin e viteve shndërrohet në zonjëzën që asknsh nuk e priste, prandaj dhe me energjinë e shpirtit te saj të pathyeshëm ka pushtuar zemrat e mijëra lexuesve kudo në botë.
Shkrimtari i famshëm Xhek London i shkiu Douglas Wiggin-it një letër në lidhje me romanin "Rebeka": "Une, dua t'ju falënderoj për Rebekën"

Të dhëna

Faqe230
ISBN9789928132666
Titulli origjinalOMSCA-1
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiViola Robo